Të menduarit pozitivisht përshpejton shërimin nga sëmundje të rënda

0 0

Të qenit optimist na ndihmon për të na mbajtur të shëndetshëm dhe gjithashtu në rast sëmundjesh, siç janë trauma ose goditja në tru, optimizmi promovon shërimin. Hulumtimet nga Qendra e Shkencave Shëndetësore të Universitetit të Teksasit në Houston kanë theksuar se optimizmi përmirëson rimëkëmbjen pas një goditjeje në tru, një problem kardiovaskular që mund të ketë pasoja të rëndësishme në drejtim të paaftësisë neuro-motorike.

Të menduarit pozitivisht

Në një situatë komplekse siç është ajo e një post-goditjeje, mendimi pozitiv duket të jetë i lidhur me një shkallë më të ulët të inflamacionit, të matur nga shënuesit specifikë në gjak dhe me një nivel më të ulët të aftësisë së kufizuar. Rezultatet e studimit u prezantuan në Konferencën Ndërkombëtare të Shoqatës Amerikane për Goditjet.

Krahasimi i parametrave

Studimi u krye me një grup prej 49 personash të prekur nga një goditje në tru, tre muaj pas ngjarjes, gjatë së cilës studiuesit analizuan optimizëm për disa parametra që lidhen me shëndetin.

Për të matur shkallën e optimizmit, studiuesit kryen një test standard të përdorur në psikologji, të quajtur Life Orient Test. Ekspertët vlerësuan më pas ashpërsinë së goditjes përmes rezultatit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Stroke Scale.

Sondazhi, i financuar nga institucione të ndryshme përfshirë Shoqatën Amerikane të Zemrës, zbuloi se tre muaj pas një goditjeje në tru, pacientët më optimistë kishin nivele më të ulëta të inflamacionit. Për më tepër, besimi më i madh shoqërohej me më pak paaftësi fizike dhe ashpërsi më të vogël të problemit kardiovaskular.

Lidhje për t’u thelluar

“Është e paqartë se si lidhet optimizmi me uljen e inflamacionit, shpjegon Ralph L. Sacco, drejtor i departamentit të neurologjisë në Universitetin e Miamit. Por të dhënat duket se tregojnë që njerëzit më optimistë mund të kenë nivele më të ulëta të inflamacionit.” Studimi sugjeron që aftësia për të menduar pozitivisht mund të promovojë rimëkëmbjen, një rezultat i cili është gjithashtu në përputhje me atë të studimeve të tjera mbi marrëdhëniet midis shëndetit dhe optimizmit. “Pacientët dhe familjet e tyre duhet të jenë të vetëdijshëm për rëndësinë e një mjedisi pozitiv nga i cili mund të përfitojë pacienti,” shpjegoi Yun-Ju Lai, autori i parë i studimit.

Zakonet e shëndetshme, të tilla si aktiviteti fizik, ngrënia siç duhet dhe mos pirja e duhanit janë disa nga karakteristikat tipike të atyre që janë optimistë. Faktorë që natyrshëm kontribuojnë në shëndet të mirë dhe jetëgjatësi më të madhe.

Lexo edhe: 10 mënyra efektive për të mbushur me pozitivitet shtëpinë tuajPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Trajtim i ri për talaseminë...

Sipas rezultateve të para të botuara në New England Journal of Medicine të paraqitura në kongresin e Shoqatës Amerikane të Hematologjisë, terapia e gjeneve (e autorizuar në Evropë me emrin...

Përdorimi i aspirinës ul rrezikun...

Konsumimi i rregullt i aspirinës, d.m.th një ose dy tableta në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit kolorektal dhe kancerëve të tjerë të sistemit gastrointestinal. Kjo është...

Sëmundja e lëkurës që dëmton...

E gjitha fillon në fëmijërinë e hershme kur dermatiti atopik, shkaku kryesor i inflamacionit të lëkurës, prek rreth 15-20% të fëmijëve. Manifestimet e tij janë të njohura: copëza të lëkurës...

Zbulohet një tjetër faktor që...

Periodikisht, mjekët dhe studiuesit bëjnë hapa të vegjël përpara në luftën kundër kancerit të gjirit. Një nga zbulimet e fundit ka të bëjë me rolin e mundshëm të molekulës IGF-1...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X