Te kesh nje moter te ndryshon jeten!

0 0

Të kesh një motër të ndihmon të rritesh më i qetë. Zbuloni se çfarë efekti kanë vajzat tek djemtë.

Djemtë rriten më të qetë

Këtë e provon një studim i zhvilluar në sektorin psikologjik të Universitetit të Ulster në Irlandën e veriut. Studiuesit kanë intervistuar 571 djem nga mosha 17-25 vjeçare duke hetuar në shumë aspekte të personalitetit të tyre, midis të cilave edhe sjelljen që ata mund të kenë në të ardhmen. Sipas studimeve, djemtë që kanë edhe një motër kanë tendencën të zhvillojnë një karakter më të ekuilibruar, të jenë më tepër pozitiv si edhe të krijojnë një marrëdhënie më të mirë dhe të qetë më prindërit. Pra gjithcka ka lidhje me emocionet.

Përse ndodh kështu?

Gjithcka lidhet me përfitimet që prania e motrës sjell në komunikimin e djemve, në aftësinë që ata fitojnë në lidhje me shprehjen e emocioneve dhe ndjenjave. Ata i fshehin më pak problemet e tyre dhe përpiqen të përballen me to. Këto efekte pozitive vihen re në momentet që ata përballen me vështirësi në familje, si për shembull një divorc.

Po nëse bëhet fjalë për një fëmijë të vetëm?

Ata përjetojnë më shumë ankthin e përditshmërisë duke qënë se nuk kanë dikë më të cilin të shprehen. Në këtë rast është shumë e rëndësishme që ata të takohen sa më shpesh me bashkëmoshatarët e tyre.

Lexoni edhe: Motrat dhe vëllezërit na shtojnë jetën, ja pse nuk 

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X