Te jesh nene sot eshte me e veshtire per pese arsye

0 0

Ndoshta gjyshet tona kanë pasur një jetë të vështirë edhe në lidhje me rritjen e fëmijës, por kjo gjë nuk është e lehtë në kohën tonë. Të jesh një nënë në ditët e sotme është më e vështirë për pese arsye. Cilat janë këto arsye?
Një nënë sot ka vështirësi në rritjen e fëmijës sepse…
• Gruaja punon. Kohë më parë detyra e gruas në më të shumtën e rasteve ishte ajo e rritjes së fëmijës ndërsa sot ajo duhet edhe të punojë krahas angazhimeve familjare dhe shpesh asaj i duhet të jetojë me frikën se mos humb memesine.
• Një nënë sot duhet të heqë dorë nga liria e saj. Shumë vite më parë nuk mendohej që gruaja të dilte për darkë apo kafe me miket e saj, ndërsa sot nënat e kanë këtë mundësi e madje mund të shkojnë tek parukierja, të bëjnë pazar. Në momentin që bëhesh nënë këto gjëra të mungojnë.
• Largësia nga familja është një problem tjetër. Edhe pse gruaja mund të jetë bërë nënë ka nevojë për mbështetjen e familjarëve të saj. Të qënit vetëm e bën atë të ndihet më pak e sigurt në vetvete. Kohë më parë njerëzit jetonin më pranë me njëri-tjetrin dhe ofroheshin më tepër për ta ndihmuar nënën e re.
• Problemi fillon edhe në lidhje me partnerin. Kohë më parë ishte diçka e qartë që burri nuk ndihmonte në lidhje me shtëpinë dhe familjen ndërsa sot kohët kanë ndryshuar dhe babi mund të ndërrojë edhe një bebelinë, të ushqejë fëmijën e me rradhë. Kështu në momentin që ai nuk jep ndihmë fillojnë grindjet.
• Gruaja ka para saj shumë informacione. Ndonjëherë para saj shfaqen edhe informacione jo të sakta duke e bërë edhe më të vështirë vendosjen e mënyrës si duhet të veprojë.
Po për ju cila ka qënë vështirësia më e madhe me të cilën jeni përballur pasi keni lindur? Na shkruani në koment. Ju mirëpresim!

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X