Te gjitha vlerat e pjeprit per femijen, dhe jo vetem

0 0

Ky është një frut veror i pasur me ujë, vitamina dhe minerale. Nga ana tjetër edhe shumë i shijshëm.

Pjepri përmban

  • Fibra;
  • Minerale (kalcium, kalium, hekur, fosfor dhe magnez);
  • Vitaminat A, B, C;
  • Ujë.

Shërben kundër konstipacionit dhe është favorizues i shëndetit të zorrëve. Këshillohet të konsumohet në rastet e anemisë si një furnizues i mirë i hekurit. Është shumë i pasur edhe me anti-oksidantë, hidraton trupin dhe qetëson ankthin apo nervozizmin.

Pjepri ka veti kuruese edhe në rast djegiesh. Nëse krijoni një krem me të mund ta aplikoni në lëkurën e djegur. Tek personat e rritur ul edhe nivelin e kolesterolit.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X