Të dhëna të reja për kancerin e mushkërive, jo vetëm duhapirësit të rrezikuar

0 0

Kanceri i mushkërive është forma më e përhapur e kancerit në botë dhe që shkakton më shumë viktima. Në 85% të rasteve, ata që sëmuren në mushkëri janë duhanpirës. Të dhënat e mbledhura nga Walce Onlus, Gratë Kundër Kancerit të Mushkërive në Evropë tregojnë gjithashtu se si rastet po rriten mes grave, të rinjve dhe jo-ish-duhanpirësve, por jetëgjatësia është zgjatur.

Gratë dhe jo-duhanpirësit gjithashtu preken

Në mbi 70% të rasteve, kanceri i mushkërive zbulohet vonë, duke rritur shkallën e tij të vdekshmërisë. Në fakt, vetëm rreth 18% e pacientëve mbijetojnë pesë vjet pas diagnozës. Lajmi i mirë është se falë imunoterapisë dhe ilaçeve të reja në shënjestër molekulare, jetëgjatësia zgjatet, duke lejuar edhe ata që nuk mund t’i nënshtrohen operacionit të jetojnë me sëmundjen për një kohë të gjatë pa hequr dorë nga një cilësi e mirë e jetës.

Falë imunoterapisë dhe ilaçeve të reja, por edhe diagnozave gjithnjë e më të hershme, tani është e mundur të kurohet dhe stabilizohet kanceri i mushkërive, duke përmirësuar jetëgjatësinë e pacientëve. Dhe të dhënat flasin vetë: sot në Itali ka gati 107 mijë njerëz që jetojnë me kancer të mushkërive, vetëm dhjetë vjet më parë numri ishte 82 mijë. Një rritje inkurajuese prej rreth 30%.

Mbështetje konkrete

Siç vuri në dukje nga presidentja e Walce Onlus WALCE – Gratë Kundër Kancerit të Mushkërive në Evropë, Silvia Novello, tani është e mundur të trajtohet kanceri i mushkërive me terapi gjithnjë e më të personalizuara dhe efektive. Përveç projekteve për rritjen e ndërgjegjësimit, organizata jofitimprurëse promovon Programin Evropian për testin Rutinë të Pacientëve me kancer të mushkërive të avancuar (EPROPA WALCE) i cili, në nivelin Evropian, synon t’u sigurojë të gjithë pacientëve mundësi të barabarta për qasje në testet molekulare dhe studime klinike, gjithashtu përmes mbështetjes ekonomike dhe logjistike për trajtimet edhe jashtë vendit të origjinës së pacientit.

Përveç pirjes së duhanit, kanceri i mushkërive mund të ketë shkaqe të diktuara nga predispozicioni gjenetik ose ekspozimi ndaj substancave të rrezikshme si radoni dhe azbesti.

Lexo edhe: Gratë duhanpirëse më pak të kujdesshme për të parandaluar kancerin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X