Tatuazhet ndikojnë shumë në djersitjen tuaj, ja çfarë i shkaktojnë trupit

0 0

Tatuazhe po bëhen gjithnjë e më të dashur, nga adoleshentët dhe fëmijët por jo vetëm. Një shembull për të gjithë? Madonna e cila në moshën 62 vjeçare vendosi për tatuazhin e saj të parë duke shkruar emrin e fëmijëve në lëkurën.

Për shumë njerëz, tatuazhet nuk janë vetëm diçka e bukur, por janë një mënyrë e rëndësishme dhe e domosdoshme për t’u shprehur. Ka edhe të tillë si artisti anglez i tatuazheve Chris Woodehead të cilët janë bërë të famshëm se kanë bërë një tatuazh për çdo ditë karantine të vendosur nga pandemia pranverën e kaluar. Por kujdes se tatuazhet, megjithëse kaq të përhapura, kanë disa aspekte negative që duhet të mbahen gjithmonë në parasysh.

Anët negative të tatuazheve

Krahas problemeve më të zakonshme, duke filluar nga fakti që vizatimi mund të zbehet ose që dikush mund të pendohet si në rastin kur dikush vendos të bëjë tatuazh emrin e partnerit i cili më vonë bëhet ish, një tjetër aspekt negativ duhet gjithashtu të merret parasysh.

Bëhet fjalë për faktin se tatuazhet mund të dëmtojnë mënyrën e djersitjes që mund të shkaktojë mbinxehjen e trupit tuaj, veçanërisht nëse modelet mbulojnë një zonë të madhe të lëkurës.

Problemet e djersitjes

Kjo u zbulua nga hulumtimi nga Southern Methodist University, botuar në Journal of Applied Physiology. Studiuesit kanë përshkruar se ekziston një lidhje midis tatuazheve dhe dëmtimit të gjëndrës së djersës duke studiuar lëkurën e krahëve të disa personave, në pika të tatuazheve dhe në zona të trupit pa tatuazhe. Pastaj u përdor një provë për të rritur temperaturën e trupit.

Konkluzionet? Seksionet lëkurës me tatuazhe kishin ulur djersitjen – studiuesit shpjeguan se ky është një problem i mundshëm sepse djersitja është mënyra e ftohjes së trupit dhe rregullimi i temperaturës së tij.

Dëmtimi i gjëndrave të djersës

Gjetjet sugjerojnë që edhe pse sinjalet nervore në gjëndrat e djersës nuk preken nga lëkura e tatuazhuar, dëmtimi i gjëndrave të djersës ka të ngjarë të ndodhë në kohën kur bëhet tatuazhi. Tatuazhet bëhen të përhershme duke injektuar bojë përmes shtresës së hollë të lëkurës së jashtme deri në shtresën e mesme, dermis ose indit lidhor, duke arritur në gjëndrat e qimeve dhe gjëndrat e djersës. Zbatimi i një tatuazhi zakonisht kërkon shpimin e lëkurës me gjilpëra nga 50 deri në 3,000 herë në minutë, në një thellësi prej 1-5 milimetra, gjë që mund të shkaktojë dëmtime të gjëndrave të djersë.

Siguria është thelbësore kur bëhet fjalë për tatuazhet: drejtimi tek një profesionist serioz është mbrojtja më e mirë në këtë drejtim.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

13 arsye pse duhet ta...

A e dini se vaji i bajames, që ju e doni kaq shumë, ka dobi të panumërta për shëndetin tuaj?  Nga flokët tek lëkura, nga zemra te thonjtë, përfitimet e...

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X