Syzet e diellit, femija nuk duhet te qendroje asnjehere pa to

0 0

Ashtu si mbrojmë lëkurën e fëmijës nga dielli duhet të mbrojmë edhe sytë me anën e syzeve specifike, sidomos nëse jemi në det apo në mal.  Sytë e fëmijës duhet të mbrohen sepse janë tepër delikate dhe ende në fazë zhvillimi, kështu që rrezet ultraviolet mund të shkaktojnë dëmtime që mund të shfaqen edhe në moshë më të madhe.

Kujdes nga rrezet ultraviolet

Fëmijët dhe adoleshentët kanë sy tepër të ndjeshëm ndaj rrezeve të dielit duke qënë se nuk janë të maturuara mirë ende dhe për pasojë rrezet UV nuk mund të filtrohen. Kjo dëmton retinën dhe prindërit gabojnë kur nuk vendosin në sytë e fëmijës syze me lente që reflektojnë këto rreze. Sipas American Academy of Ophthalmology kjo gjë rrezikon shfaqjen e tumoreve si edhe të perdes së syrit në një moshë më të madhe.

Fëmijët janë më të ekspozuat ndaj rrezeve të diellit

Deri në moshën 18 vjeçare fëmija do të ekspozohet më tepër në diell prandaj është e domosdoshme marrja e masave. Pjesa më e madhe e katarrakteve (perde në sy) shfaqet pikërisht nga mospërdorimi i syzeve të diellit deri në moshën 30 vjeçare. Mos harroni të vendosni gjithashtu edhe kapele në kokën e fëmijës.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X