loading

Supë me perime të stinës së pranverës

0 0

Pranvera ka mbërritur! Bashkë me këtë stinë ka ardhur edhe një shumëllojshmëri e perimeve që i gjejmë në këtë kohë, të cilat mund t’i përdorim për të bërë një supë të shijshme.

Më poshtë ju tregojmë një recetë me perime të stinës së pranverës, për një vakt të këndshëm edhe pa mish.

Ushqimet bimore, përveçse ju kursejnë disa të holla më shumë krahasuar me ato shtazoret, përmbajnë edhe shumë përbërës si vitaminat, mineralet dhe proteinat bimore.

Për më tepër metoda e përgatitjes së kësaj supe me perime është shumë e lehtë:

Koha totale e gatimit të kësaj supe: 30 minuta

Sasia: 8 kupa supe

Përbërësit:

 • 1/4 filxhan vaj ulliri ose gjalpë;
 • 2 rrënjë preshi, të prerë në feta të holla;
 • 2 lugë çaji me hudhër të grimcuar;
 • 2 patate të mëdha, të copëtuar (rreth 2 filxhanë);
 • 2 karota të mëdha, të copëtuar (rreth 2 filxhan);
 • Gjysëm asparagu, të prerë në copa;
 • 1/2 shufra asparagus paund, prerë në copa 1/2-inch;
 • 6 deri në 8 gota lëng perimesh të ziera ose lëng nga mishi i pulës;
 • Kripë dhe piper i zi.

Udhëzime:

 • Në një tenxhere të madhe të vendosur në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin ose shkrini gjalpin. Uleni nxehtësinë dhe hidhni preshin dhe hudhrat deri sa preshi të bëhet i zbutur, pra rreth 5 minuta.
 • Shtoni patatet, karotat, asparagusin dhe 6 gota me lëngun që përmendëm më sipër. Ulni nxehtësinë dhe ziejeni supën, duke e lënë të zbuluar, për 20 minuta, ose derisa perimet të jenë të buta. Duke përdorur një blender që përdoret edhe për zhytje në tenxhere, mund të përzieni përbërësit e supës brenda saj, duke e bërë homogjene masën.

Nëse dëshironi mund t’i hidhni pak më shumë lëng për të arritur masën e trashësisë që dëshironi. Shtoni kripë dhe piper dhe supa është gati. Ju bëftë mirë!

Lexo edhe: Si te pergatisim pure me patate?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të kemi sa më...

Rritini vetë ushqimet tuaja Edhe nëse jetoni në një apartament, ky nuk është justifikim. Në ballkon mund të mbillni sallata apo erëza të ndryshme me të cilat të shoqëroni çdo...

Përfitimet shëndetësore nga boronicat e...

Boronicat e kuqe mbajnë nën kontroll rezistencën ndaj antibiotikëve Nëse keni infeksione të traktit urinar, marrja e antibiotikëve pas disa kohësh mund të mos jetë efektive, pasi ju do të...

Si te gatuajme tave kosi?

Përbërësit për 4-5 persona 4-5 thela mish qingji (mund të përdoret edhe mish pule sipas preferencës); 1.5 kg kos të ëmbël; 3 lugë gjelle miell; 2 lugë gjelle oriz; 1...

Fëmijët në kohë provimesh ushqehen...

Testet në përfundim të semestrit rrisin konsumin e ëmbëlsirave, ushqimeve shumë të përpunuara dhe të skuqura. Kjo mbështetet nga një studim i botuar në Journal of Nutrition nga hulumtuesit në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X