Supe me kungull dhe drithera (6 muaj +)

0 0

Supë me kungull dhe drithëra, një recetë për bebe (6 muaj +)

Përbërësit
– 1 kungull i vogël;
– ½ patate;
– ½ karrotë;
– 20 gr miell drithërash (oriz, grurë, tërshërë etj);
– Vaj ulliri;
– Djathë parmixhan (sipas dëshirës).

Përgatitja

  • I lani mirë të gjitha perimet, u hiqni lëkurën dhe më pas i prisni në copa të vogla.
  • I hidhni copat e perimeve në ½ lt ujë dhe i zieni për 30 minuta.
  • Pasi kanë zier i kulloni dhe i kaloni në frulator. I hidhni në pjatë dhe më pas shtoni rreth 150 ml nga lëngu i zierjes.
  • Në fund hidhni në pjatë drithërat dhe e përzieni mirë derisa të krijohet një masë homogjene.
  • E rregulloni me vaj ulliri dhe djathë parmixhan.

Lexoni edhe: Pure me kungull dhe molle


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X