Studiuesit zbulojne arsyet se perse babai ne syte e femijes eshte me argetues

0 0

Mjeku Caspar Addyman konsiderohet si një figurë shumë e rëndësishme e kampusit të Universitetit Goldsmith të Londrës, përkatësisht në lidhje me përpjekjet e tij përsa i përket botës së humorit të fëmijës. Ai është themeluesi dhe drejtuesi i projektit “Baby laughter”, dhe sipas tij prindërit përpiqen vazhdimisht ta bëjnë fëmijën të qeshë. Sipas tij, bebat fillojnë të qeshin rreth muajit 3 të jetës, i cili grumbullon të dhëna nga familje të ndryshme në lidhje me të qeshurën e fëmijës së tyre.
E qeshura e fëmijës është diçka që në çdo moment e emocionon shumë prindin, por sipas mjekut Addyman, babai për ta është një figurë më argëtuese se nëna, edhe pse nëna është bota për ta!
Si është e mundur kjo?
Nëna për ta është një figurë e njohur që në momentin e parë që ka ardhur në jetë dhe është gjithashtu në kontakt të vazhdueshëm me fëmijën, ndërsa babain ai fillon ta njohë më pas dhe për këtë arsye në momentin që ai afrohet për fëmijën kjo konsiderohet si një risi.
Por sipas Addyman, sekreti qëndron edhe në mënyrën si njëri prej prindërve e bën fëmijën të argëtohet, varet sa argëtuese është mënyra e tij e të vepruarit.

 

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X