Studimi: abuzimi me alkoolin në adoleshencë ndikon tek testikujt e meshkujve

Abuzimi me alkoolin ka lidhje me masën e testikujve thotë një studim i fundit.
0 0

Abuzimi me alkoolin në të vërtetë mund të shkaktojë një ulje të vëllimit të testikujve, me pasoja në mirëqenien seksuale të meshkujve. Kjo është ajo që rezulton nga një studim italian i kryer mbi më shumë se 10,000 fëmijë dhe botuar gjithashtu në revistën shkencore Andrology.

14% e meshkujve me vëllim të zvogëluar të testikujve

Studiuesit ekzaminuan përgjigjet e sondazhit në të cilët morën pjesë gjimnazistë italianë. Nga rezultatet e testit u zbulua se 2.3% ishin obezë, 3% ishin nënpeshë dhe 16.6% ishin mbipeshë. Gjashtë nga 10 djemtë ishin aktivë seksualisht dhe 48% kishin kryer seks të pambrojtur. 11.6% e djemve ishin trajtuar tashmë për probleme andrologjike, në veçanti për varikocelën (27%), ulje të vëllimit të testikujve (14%), phimosis (7%), ejakulim të parakohshëm (5%),  dhe infeksione seksualisht të transmetueshme (4.7%).

Më shumë alkool, më shumë infertilitet mashkullor

Studimi tregoi gjithashtu se abuzimi me alkoolin, veçanërisht pirja e tepruar, ose konsumimi i alkoolit në një kohë të shkurtër, është i lidhur ngushtë me zvogëlimin e testikujve te djemtë italianë. Daniele Gianfrilli, autori i parë i studimit, shpjegon se madhësia e testikujve tregon shëndetin riprodhues të njeriut, ndërsa testikujt më të vegjël thuhet se lidhen me prodhim më të ulët të spermës. Kjo tregon rëndësinë e shëndetit andrologjik dhe parandalimin e problemeve që  në fazën e adoleshencës.

Dëmet e abuzimit me alkoolin

Alkooli është një substancë toksike dhe kancerogjene me aftësinë për të shkaktuar varësi: nuk është një lëndë ushqyese dhe nuk është e dobishme për funksionet e trupit tonë. Abuzimi me alkoolin është gjithashtu faktori i dytë i rrezikut për sëmundje dhe vdekje të parakohshme pas duhanit. Patologjitë që lidhen me konsumimin e tepërt të alkoolit përfshijnë: cirrozën e mëlçisë, tumoret malinje dhe beninje, pankreatitin, dementian, mosfunksionimin seksual, epilepsinë, ankthin dhe depresionin.

Lexo edhe: A mund t’i jap fëmijës gatime që përmbajnë alkool?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin...

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga...

A ka lidhje mes pudrës...

Sipas hulumtimeve të botuara në Revistën shkencore të Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), nuk ka asnjë lidhje midis përdorimit të talkut për higjienën intime dhe kancerit të vezores. Studimi i talkut...

“Agjërimi i thatë”, trendi i...

Shpesh shohim trende të mirëqenies fizike në internet, të cilat ndonjëherë përmbajnë praktika të çuditshme madje edhe të rrezikshme. I tillë është "agjërimi i thatë", i cili së fundmi po...

Prindërit dhe pediatrit neglizhojnë shëndetin...

Një studim i shëndetit oral, i kryer në 3,000 fëmijë midis moshës 0 dhe 6 vjeç dhe mbi 2.500 prindër zbuloi se 6% e fëmijëve kanë dhëmbë tashmë me kavitet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X