X

Kryesore

Strijat, si t’i trajtojmë dhe metodat e zhdukjes së tyre

Strijat janë një nga problemet më të shpeshta të lëkurës. Shfaqja e tyre tregon se ka mungesë kolagjeni, i cili e mban lëkurën elastike. Kur humb elasticiteti shfaqen këto shenja.

Arsyet e shfaqjes së strijave janë: 

– Shtim ose humbje e menjëhershme peshe;

Shtatzania;

– Ushtrimi intensiv në palestër;

– Operacioni plastik i gjirit;

– Sasi e lartë e steroideve;

– Sindroma Marfan, sëmundje e lëkurës që dobëson fibrat.

Produketet që ndihmojnë lehtësimin e strijave, por nuk i zhdukin ato:

– Kremra që përmbajnë tretinoin;

– Nxitësit e prodhimit të kolagjenit;

– Centella aziatike, vaji bimor i një bime të ngjashme me menten

– Vaji i bajameve të hidhura;

– Gjalpë kakao, gjalpë shea, vaj ulliri dhe vitaminë E.

Proçedurat estetike për zhdukjen e tyre:

– Trajtimet me lazer, që përdorin dritën për zhdukjen e tyre;

– Mikrodermabrasioni përdor kristale të vogla për të fërkuar shtresën e sipërme të lëkurës suaj;

– Kirurgjia kozmetike, që heq një pjesë të lëkurës që ka shenja.

Lexo edhe: Disa zgjidhje natyrale per te trajtuar strijat pas lindjes

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide e pergjithshme, Pas lindjes
IMG_2505
Vaktet e ndërmjetme, çfarë duhet të hanë fëmijët

Përveç vakteve kryesore fëmijët tuaj hanë edhe ushqime të ndërmjetme, gjatë kohës që luajnë, gjatë kthimit nga kopshti/shkolla në shtëpi...

Close