Stresi si transferohet nga nena tek vajzat dhe arsyet

0 0

Nga nëna, fëmija mund të trashëgojë atë pjesë të trurit që lidhet me emocionet dhe luhatjet e humorit dhe për pasojë edhe mundësinë e trashëgimit të depresionit. Ndër vite janë bërë studime të shumta të cilat kanë pasur si qëllim të vërtetojnë ndonjë lidhje të mundshme trashëgimnie të depresionit nga prindërit tek fëmija.

Disa studime tregojnë se: depresioni është një patologji që mund të trashëgohet nga nëna tek fëmija, dhe përkatësisht rreziku për t’u transmetuar nga nëna tek fëmijët vajza. Këtë lidhje e qartëson edhe më tepër një studim i kryer në Kaliforni dhe i publikuar në gazetën “Journal of Neurosciences”. Nëna transmeton tek vajza e saj atë pjesë të trurit që lidhet me emocionet, luhatjet e humorit dhe fatkeqësisht edhe mundësinë e shfaqjes së ndonjë forme të depresionit.

Faktorët e rrezikut

Faktorët më të rrezikëshm që ndikojnë drejtpërsërdrejti në shfaqjen e depresionit janë: stresi, kushtet social-ekonomike, arritja e disa qëllimeve etj, pra origjina e derpresionit duhet të kërkohen në një nga kushtet e mësipërme ose të tjera, gjendje e cila favorizohet edhe më tepër nga faktori trashëgues. Mundësia e prekjes nga depresioni rritet ndjeshëm nëse në familje ka raste të prezencës së kësaj patologjie. Një tjetër shqetësim që mund të transmetohet nga nëna tek fëmija është edhe sindroma bipolare, e cila është një tjetër formë e depresionit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X