Stresi si transferohet nga nena tek vajzat dhe arsyet

0 0

Nga nëna, fëmija mund të trashëgojë atë pjesë të trurit që lidhet me emocionet dhe luhatjet e humorit dhe për pasojë edhe mundësinë e trashëgimit të depresionit. Ndër vite janë bërë studime të shumta të cilat kanë pasur si qëllim të vërtetojnë ndonjë lidhje të mundshme trashëgimnie të depresionit nga prindërit tek fëmija.

Disa studime tregojnë se: depresioni është një patologji që mund të trashëgohet nga nëna tek fëmija, dhe përkatësisht rreziku për t’u transmetuar nga nëna tek fëmijët vajza. Këtë lidhje e qartëson edhe më tepër një studim i kryer në Kaliforni dhe i publikuar në gazetën “Journal of Neurosciences”. Nëna transmeton tek vajza e saj atë pjesë të trurit që lidhet me emocionet, luhatjet e humorit dhe fatkeqësisht edhe mundësinë e shfaqjes së ndonjë forme të depresionit.

Faktorët e rrezikut

Faktorët më të rrezikëshm që ndikojnë drejtpërsërdrejti në shfaqjen e depresionit janë: stresi, kushtet social-ekonomike, arritja e disa qëllimeve etj, pra origjina e derpresionit duhet të kërkohen në një nga kushtet e mësipërme ose të tjera, gjendje e cila favorizohet edhe më tepër nga faktori trashëgues. Mundësia e prekjes nga depresioni rritet ndjeshëm nëse në familje ka raste të prezencës së kësaj patologjie. Një tjetër shqetësim që mund të transmetohet nga nëna tek fëmija është edhe sindroma bipolare, e cila është një tjetër formë e depresionit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X