Stresi përshpejton thinjen e flokëve

0 0

Gratë, por edhe anëtarët e tjerë të familjes, drejtohen në strategji dhe bojëra të ndryshme për të eleminuar thinjat, të cilat me kalimin e moshës fillojnë të shfaqen.

Gjenet dhe stresi

Edhe pse varet kryesisht nga procesi natyror i plakjes dhe gjenet, stresi gjithashtu mund të luajë një rol në zbardhjen e flokëve. Ky është rezultati i hulumtimit, i botuar në ‘Nature’ nga Universitetet e São Paulo në Brazil dhe Harvard, i cili ka analizuar marrëdhëniet midis flokëve të bardhë dhe stresit.

Kjo gjë varet nga sistemi simpatik

Shkencëtarët u përqëndruan në sistemin nervor simpatik, i cili aktivizohet në prani të një ngjarjeje stresuese. Nga “qendra e tij e kontrollit”, mbërrijnë mesazhe që shpërndahen në të gjithë trupin, deri në secilën gjendër individuale të flokëve, strukturën në lëkurën ku lindin flokët.

Në rast të stresit të tepërt, lëshohet një substancë e quajtur norepinefrinë, e cila absorbohet nga qelizat burimore brenda folikulës. Në kushte normale, një pjesë e qelizave burimore ka për detyrë të ngjyrosë flokët.

Norepinefrina e prodhuar në kushte stresi bën që qelizat burimore të flokëve të “superaktivizohen”, të cilat brenda një kohe të shkurtër mbarojnë dhe nuk mund të prodhojnë më pigmentin i cili i jep flokëve aq shumë bukuri.

Mendimi i ekspertit

“Tani e dimë me siguri se stresi është përgjegjës për këtë ndryshim specifik të ngjyrës së flokëve dhe e dimë se si funksionon”, thotë autori i kërkimit dhe anëtar i Universitetit të Harvardit Ya-Cieh Hsu.

Parakushtet për trajtime të reja

Duke analizuar gjenet tek minjtë që u morën në studim, studiuesit identifikuan gjithashtu proteinën që dëmton qelizat burimore nga stresi. Pastaj kur kjo proteinë u shtyp, trajtimi parandaloi ndryshimin e ngjyrës së flokëve. Kjo hap rrugën për një strategji për të vonuar thinjen e flokëve.

Ta dini!

“Duke kuptuar saktësisht se si stresi ndikon në qelizat burimore që rigjenerojnë pigmentin, ne vendosëm themelin për të kuptuar se si stresi prek indet dhe organet e tjera në trup,” përfundoi Dr. Hsu. Dhe ky “është hapi i parë kritik drejt zhvillimit të një trajtimi të mundshëm që mund të ndalojë ndikimin negativ të stresit. Ne kemi ende shumë për të mësuar në këtë fushë “.

Lexo edhe: Stresi në punë shkakton këtë sëmundje të zemrës

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pandemia Covid 19, po pason...

Psikopandemia ekziston me të vërtetë dhe prek kryesisht të rinjtë dhe gratë. Në fakt, Covid-19 ka krijuar vështirësi të panumërta vitin e fundit dhe problemet nuk kanë kursyer as më...

Lirinë e përgjegjësitë duhet t’i...

Shpesh ankohemi se në edicionet informative dëgjojmë vetëm lajme negative, se janë të mbushura me kronikë të zezë, duke shprehur kështu dëshirën për të pasqyruar në media më shumë art,...

Neutrogena Hydro Boost, për një...

Faktorë të ndryshëm, të jashtëm e të brendshëm kanë ndikimin e tyre në lëkurën tonë.  Mungesa e gjumit, stresi, ushqyerja, faktorët mjedisorë, smogu i qytetit e shumë faktorë të tjerë...

Një truk për të rritur...

Ky truk është kaq i thjeshtë saqë duhet ta provoni për ta besuar. Përdorni këtë këshillë për të rritur produktivitetin tuaj gjatë gjithë ditës, edhe kur në të njëjtën kohë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X