Strategji e re për të ulur obezitetin tek fëmijët

0 0

Një strategji për të ulur normat e obezitetit tek fëmijët, përveç një diete të shëndetshme dhe një aktiviteti të rregullt fizik, mund të burojë nga ndalimi i reklamimit të ushqimeve të pasura me yndyrë, sheqer dhe kripë.

Një studim anglez i kohëve të fundit i kryer nga Universiteti i Kembrixhit dhe botuar në revistën Plos, zbuloi se mbipesha e fëmijëve gjithashtu mund të luftohet duke ulur kohën në reklamat televizive kushtuar ushqimeve të pasura me yndyrë, sheqer dhe kripë.

Si u arrit në këtë përfundim?

Duke u nisur nga të dhënat e njohura tashmë, të tilla si koha që fëmijët kalojnë para televizorit dhe rrjedhimisht, sa reklama shikohen mesatarisht çdo ditë, studiuesit arritën në disa përfundime shumë interesante. Nëse reklamimi për ushqime dhe pije të pasura me yndyrë, sheqer dhe kripë do të ndalohej gjatë gjithë ditës (veçanërisht nga ora 5.30 deri në orën 21:00), 3.7 milion fëmijë në Mbretërinë e Bashkuar do të shihnin mesatarisht 1.5 më pak reklama kushtuar këtyre ushqimeve. Kjo zgjedhje do të përfshinte:

 një rënie në marrjen mesatare të kalorive prej 9.1 kcal në ditë,

 ulje të numrit të fëmijëve të moshës midis 5 dhe 17 me mbipesha me 4.6% dhe asaj të fëmijëve mbipeshë me 3.6%.

Është gjithashtu një avantazh ekonomik, si dhe i shëndetshëm, për arkën e shtetit e cila do të kursente 7.4 miliard paund në vit.

Kufizimet e studimit

Studimi në fjalë, megjithatë, mori parasysh vetëm ndikimin e reklamës televizive dhe jo atë të të gjitha mjeteve të tjera të komunikimit që janë në kontakt me fëmijët (mediat sociale dhe interneti) ose reklamat që vijnë nga eventet sportive, mjetet e transportit, radio etj.

Lexo edhe: Gjidhënia parandalon obezitetin në fëmijëri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X