Speca me salcë majdanozi, receta

0 0

Shumë prej nesh na ndodh shpesh në stinën e verës që të kemi mungesë oreksi për shkak të vapës dhe sidomos për gatimet tradicionale e gjellët e ngrohta. Ndonjëherë duket se e vetmja gjë që dëshirojmë të konsumojmë këtë periudhë janë sallatat apo pjatat e ftohta, si një mënyrë për t’u freskuar në ditët e nxehta.

Po ju japim një ide për një recetë që mund të shërbejë si pjatë shoqëruese, por shumë mirë mund të jetë edhe pjatë e parë.

Pëbërësit:

një kg speca (të kuq ose jeshillë);

gjysmë gote vaj ulliri;

gjysmë gotë uthull balsamike;

1 tufë e vogël majdanoz;

1 thelb hudhër.

Përgatitja:

Pastroni specat nga bishti dhe pjesa e brendshme që përmban farat, lajini dhe siç janë, pa i prerë, pa vaj vendosini në tavë e piqini përreth 30 minuta.

Pastaj hiqini nga furra, vendosini në një qese dhe lërini në frigorifer. Kjo do t’i ndihmojë të zbuten dhe t’i pastroni lëkurën.

Ndërkohë, në mikser hedhim majdanozin, vajin, uthullën dhe hudhrën. I përziejmë të gjitha bashkë derisa të formohet një salcë.

Pas disa minutash nxjerrim specat nga frigoriferi dhe do të vërejmë se lëkura do të hiqet me shumë lehtësi dhe i copëtojmë me duar në fije të holla. Sipër tyre hedhim salcën e përgatitur. Mund t’i shoqëroni me djathë të bardhë. Ju bëftë mirë!

Lexo edhe: Si te gatuajme speca te mbushur?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Makarona karbonara me kunguj

Kjo është një mënyrë alternative e përgatitjes së makaronave, me përbërës që gjenden në kuzhinën e secilës. Përbërësit: 1 filxhan kunguj të ngrirë në rende; gjysmë filxhan djathë parmixhano, dhe...

Si të gatuajmë petulla me...

Përbërësit: 2 gota miell; 2 filxhanë çaji ujë të vakët; 1 lugë kafe maja; 1 lugë çaji kripë; 1 litër vaj për skuqje Përgatitja: Fillojmë të zëmë brumin për petullat....

Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake...

Gjatë ditëve të karantinimit, kemi parë shumë personazhe të famshëm dhe jo vetëm të gatuajnë pancake, si një trend që e nisi një nga më të famshmet e botës Kylie...

Mish me qepë nga Alketa...

E keni gatuar drekën për sot? Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu. Mish me qepë Përbërësit: 1 racion mish;...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X