Spageti me hudhra

0 0

Kjo është një recetë që duket e varfër dhe e thjeshtë, por në fakt edhe kjo ka hilet e veta që e bëjnë atë një pjatë të shijshme dhe të balancuar. Gjëja më e rëndësishme e kësaj recete është se mund të gatuhet për pak minuta dhe nuk kërkon shumë punë.

Përbërësit:

 • Spageti – 250 gr;
 • Vaj ulliri – 100 ml;
 • Hudhra 2 thelpinj ( të shtypur);
 • Spec djegës (sipas dëshirës);
 • Djathë pekorino – 4 lugë;
 • Majdanoz – 2 tufa.

Përgatitja:

 1. Skuqim në tigan me zjarr të avashtë hudhrën me vajin e ullirit duke u kujdesur që hudhra të mos digjet. Shtojmë specin djegës pastaj e heqim mënjanë.
 2. Ziejmë makaronat. Para se ti kullojmë hedhim 4 – 5 lugë ujë nga ai i makaronave në tiganin ku kemi skuqur hudhrën.
 3. Kullojmë makaronat dhe i hedhim në tiganin ku kemi hudhrën.
 4. I përziejmë fort që makaronat të marrin shijen e vajit të ullirit, hudhrës dhe specit djegës.
 5. I spërkasim me djath pekorino.
 6. Më në fund, makaronat janë gati.

Lexoni dhe: Brusketa Julie & Julia 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X