Smogu i qytetit, shkak për kancerin e gjirit

0 0

Nuk është diçka e re që ekziston një lidhje midis ndotjes dhe problemeve shëndetësore: zbulon një studim i ri, megjithatë, se smogu do të rrisë rrezikun jo vetëm të kancerit të mushkërive, por gjithashtu mund të jetë një faktor rreziku për kancerin e gjirit.

Ky është rezultati i një kërkimi francez i koordinuar nga Inserm, Cnrs dhe Universiteti i Grenoble Alpes, botuar në revistën shkencore Environmental Health Perspectives.

Rezultate shqetësuese

Studimi, i kryer nga ekipi i drejtorit të kërkimit të Inserm Rémy Slama në Institutin për Avancimin e Bioshkencave, bazuar në një përmbledhje të punimeve të kryera që disa kohë më parë, analizoi Pm10, Pm 2.5 dhe dioksidin e azotit.

Në rastin e fundit, lidhja me kancerin e gjirit, për gratë në Amerikën e Veriut dhe Evropë, ishte më e theksuar. Për dy ndotësit e tjerë, niveli i provave ishte më i ulët, por ende nuk është e mundur të përjashtohet një efekt i dëmshëm i smogut.

Analiza e studiuesve francezë që studiuan dioksidin e nitrogjenit (emetuar kryesisht nga proceset e djegies fosile si në rastin e automjeteve dhe ngrohjes qendrore) u përqëndrua në 36 studime, për një total prej 120,000 rastesh. Efekti i vlerësuar i këtij ndotësi ishte më i lartë për rastet e kancerit të gjirit të varur nga hormoni.

Rezultati i një meta-analize të gjerë

Qëllimi i punës ishte sistemimi dhe përmbledhja e të gjitha rezultateve në raport me lidhjen midis dozës dhe përgjigjes midis ndotjes së smogut dhe shfaqjes së kancerit të gjirit, të marra nga të gjitha publikimet në dispozicion. Rémy Slama theksoi se kryerja e një meta-analize të madhe si kjo është një qasje që ka avantazhin e sintetizimit të të gjithë literaturës shkencore mbi këtë çështje, dhe për këtë arsye të marrjes së rezultateve veçanërisht të rëndësishme dhe solide.

Për disa vjet, Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin ka klasifikuar ndotjen e ajrit dhe pluhurin e imët në mesin e substancave të klasës 1, domethënë ato që sigurisht janë kancerogjene.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X