Smogu i qytetit mund të shkaktojë diabet

0 0

Efektet negative të smogut dhe ndotjes së ajrit në qytetet tona mund të lidhen me zhvillimin e sëmundjeve kardio-metabolike si diabeti. Kjo u zbulua nga një studim i koordinuar nga Universiteti Case Ëestern Reserve në Cleveland, Ohio. Botuar në Journal of Clinical Investigation, kërkimi nxjerr në pah lidhjen midis smogut dhe diabetit, por gjithashtu thekson se efektet e kësaj lidhjeje minimizohen thjesht duke u larguar nga zonat më të ndotura.

Smogu dëmton trupin

Ekziston një lidhje, midis smogut dhe diabetit, aq e fortë, por edhe lehtësisht e ndryshueshme. Siç tregojnë të dhënat e mbledhura nga studiuesit amerikanë, në fakt, mjafton të largohemi nga ndotja për të parë një ulje të pasojave në trup. Studimi shqyrtoi grimcat e imëta Pm2.5 të cilat janë të lidhura me një rrezik në rritje të sulmit në zemër dhe goditje në tru dhe prodhohen nga veprimi i njeriut në mjedis: si për shembull një nga faktorët është emetimi i makinave në prodhimin e energjisë.

Rritet rezistenca ndaj insulinës

Duke analizuar këta përbërës të dëmshëm që normalisht janë të pranishëm në ajrin e qyteteve, studiuesit treguan se ekspozimi ndaj smogut mund të rrisë rezistencën e trupit ndaj insulinës dhe shanset për të zhvilluar diabetin e tipit 2. Studimi u nda në tre grupe me kavie. Grupi i parë iu nënshtrua smogut, të dytit iu dha një dietë me shumë yndyrë, ndërsa grupi i tretë, grupi i kontrollit, thithi ajër të filtruar dhe të pastër.

Shkakton dëm njësoj si dieta me shumë yndyrë

Të dhënat e mbledhura lënë pak dyshim për studiuesit, të cilët kanë arritur në përfundimin se ekspozimi ndaj smogut dhe ndotjes së ajrit prodhon efekte të dëmshme në trup të krahasueshme me ato që gjenden tek ata që ndjekin një dietë të paekuilibruar dhe me shumë yndyrë. Në fakt, si kaviet që iu nënshtruan smogut ashtu edhe ata me një dietë “të majme”, treguan një metabolizëm të lartë dhe rezistencë më të madhe ndaj insulinës, ashtu si ndodh në pacientët prediabetikë. E mira është që efektet e smogut duken të kthyeshme.

Larg smogut situata përmirësohet

Në fakt, thjesht duke u larguar nga smogu, shpjegoi nënshkruesi i parë i studimit Sanjay Rajagopalan, hulumtimi ynë ka treguar një përmirësim të kushteve shëndetësore të mostrave, të cilët duket se ishin në gjendje të mirë dhe me gjendjen para-diabetike që tentonte të kthehej. Sipas studiuesve, të gjitha këto ndryshime shoqërohen me ndryshime në nivelin epigjenom, i cili është tërësia e mekanizmave që, me anë të një “çelësi”, mund të ndezin dhe fikin gjysmën e një pafundësie gjenesh në trupin tonë.

Sidoqoftë, rezultatet e rëndësishme që dolën nga kërkimi kërkojnë studime më të thella për të kuptuar më mirë sesi smogu mund të veprojë në trupin e njeriut

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë është acidi hialuronik? Cilët...

Nëse i kushtoni vëmendje përbërësve të përdorur në produktet tuaja të kujdesit të lëkurës, ka të ngjarë të keni hasur diçka të quajtur acid hialuronik për lëkurën. Megjithëse emri e...

Ulet numri i lindjeve dhe...

Për vitin 2020 në Shqipëri, bonusi i bebeve u shpërnda për 36,188 lindje apo rreth 4,5% më pak se një vit më parë. Sipas shifrave të Ministrisë të Shëndetësisë në...

Bashkëshorti kthehet nga ushtria, surprizon...

Si bashkëshortja e një ushtari, Cydney Cooper është mësuar t'i bëjë gjërat vetëm. Por kur ajo solli në jetë vajzat e saj binjake para kohe, e ndjeu më shumë se...

Bukuria fillon me lëkurë të...

Slogani i Neutrogena është shumë i thjeshtë: Ne nuk jemi kundër plakjes, por jemi kundër rrudhave. Ne jemi për promovimin e bukurisë së plakjes me një lëkurë të shëndetshme, të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X