Smogu i qytetit dëmton sytë e fëmijëve

0 1

Ndër dëmet e shumta për shëndetin e shkaktuar nga grimcat e imëta të smogut, ekziston edhe tharja e filmit të çmuar të lotëve që mbulon sipërfaqen e syve: ekspertët flasin për konjunktivitin nga ndotja ose “konjuktivitin urban”, i karakterizuar nga skuqje dhe thatësi. Dhe fëmijët janë më të prekurit.

Bumi i vizitave për fëmijë

Paolo Nucci, profesor në Universitetin Shtetëror të Milanos dhe drejtor i klinikës së oftalmologjisë së Spitalit San Giuseppe, shpjegoi se konjunktiviti nga ndotja përfshin kryesisht fëmijët, më të ekspozuar ndaj pluhurit të imët për shkak të shtatit të shkurtër dhe për këtë arsye më shumë “të zhytur” në ndotjen e rrugëve. Muajt ​​e fundit në Milano ka pasur një rritje të vizitave në operacionet pediatrike të syve; simptomat janë të ngjashme me ato të një alergjie sezonale: djegia, skuqja, ndjesia e trupit të huaj, tendenca për të fërkuar vazhdimisht. Por problemi është për shkak të pluhurave të imëta që thajnë filmin lotësjellës dhe bëjnë që fëmija të fërkohet shumë shpesh për të rikonstruktuar shtresën mbrojtëse.

Studimi mbi konjuktivitin urban

Për të demonstruar lidhjen midis cilësisë së ajrit të qytetit dhe shëndetit të syve, tashmë ishte një studim i botuar nga revista shkencore ndërkombëtare Seminare në Ophtalmologji, për të cilën Profesor Nucci ishte një nga autorët.

Sipas studimit, në ditët e pranisë më të madhe të ndotësve në terren, u kaluan të dhënat e njësive të kontrollit të Agjencisë Rajonale të Mbrojtjes së Mjedisit të Lombardisë dhe numrin e hyrjeve të pacientëve pediatrikë në urgjencë në rajon. Një korrespodencë statistikisht e rëndësishme u vërejt në mes të qasjes së fëmijëve me çrregullime jo specifike të syve, të ngjashëm me alergjinë dhe përqendrimit të lartë të ndotësve. Në veçanti, për disa fëmijë diagnoza ishte e konjunktivitit me origjinë të panjohur. Sipas rezultateve, këta pacientë të vegjël ishin mesatarisht më të ekspozuar ndaj grimcave të imëta se të tjerët. PM2.5, PM5 dhe PM10 famëkeq (grimcat e imëta) kanë dimensione dhe peshë molekulare aq modeste sa që lehtë mund të depërtojnë në trupin tonë. Këtu ato mund të prekin të gjitha mukozat, jo vetëm ato nazale dhe ato bukale, por edhe mukozën e rreshtuar të syrit, ose konjuktivën.

Si të kuroni sytë e fëmijëve

Në rast të shenjave të përsëritura të shqetësimit që ndjehen nga fëmija, duhet të shkohet te okulisti. Në fakt, nëse neglizhohet, konjuktiviti urban mund të sjellë komplikime. Më e njohura është sindroma e “syrit të thatë”, një patologji tipike për të 60-tat, e cila, nëse shfaqet në një moshë të re, mund të bëhet kronike. Një ilaç efektiv është që të nxitni rregullisht lotët artificialë disa herë në ditë, në mënyrë që të njomni, pastroni dhe oksigjenoni sytë. Nga ana tjetër, përdorimi pa dallim i ilaçit të parë me pika që ju gjendet pranë duhet të shmanget.

Sipas ekspertëve, një zgjidhje lehtësisht e mundshme mund të jetë larja e shpeshtë e rrugëve më të ngarkuara të qytetit, veçanërisht në periudha të reshjeve të ulëta. Gomat, në të vërtetë, duke kaluar në asfalt jo vetëm nga ana e tyre lëshojnë një patina të materialit ndotës, por gjithashtu ngrenë pluhurin tashmë të pranishëm në ajër dhe sedimentohen në tokë.

Lexo edhe: Pse një nga sytë e fëmijës rri i lëngshëm?


  1. Smogu i qytetit dëmton sytë e fëmijëve – Pergrate

    […] Smogu i qytetit dëmton sytë e fëmijëve […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19 mund të përkeqësojë situatën...

Gjatë tre dekadave të fundit, sëmundjet infektive seksualisht të transmetueshme janë rritur në mënyrë alarmante. Kjo zbulohet nga të dhënat e transmetuara nga Instituti i Lartë i Shëndetit. Përveç rritjes...

Mungesa e vitaminës D, shkak...

Vitamina D, e njohur për përfitimet që sjell për kockat, është studiuar për rolin e saj të mundshëm në shëndetin e zemrës, veçanërisht për ata që kanë pasur infarkt e...

Lëkura juaj ka shkëlqim “të...

Çfarë e shkakton lëkurën me shkëlqim? Ekzistojnë disa shkaqe të ndryshme të lëkurës me shkëlqim. Së pari, nëse keni më shumë gjëndra dhjamore, ju thjesht mund të keni lëkurë më...

Dhimbja e kokës tek të...

Quhet dhimbje koke "e ftohtë" ose madje edhe "truri i ngrirë": një sindromë që shkakton dhimbje të fortë të koke, megjithëse të shkurtër, kur hani akullore ose në çdo rast...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X