Skuqja ne vendin e shpimit, si edhe njollat qe shfaqen pas vaksinimit

0 0

Pas vaksinimit mund të shfaqen tek fëmija disa simptoma jo shqetësuese dhe një prej tyre është edhe vendi i shpimit i cili mund të skuqet dhe fryhet. Gjithashtu vendi i shpimit mund të dhembë dhe këtë dhimbje mund ta lehtësoni duke apikuar copa të lagura me ujë të ftohtë. Në rast se temperatura shkon mbi 38 duhet të përdorni edhe një medikament kundër temperaturës, i cili do të lehtësojnë edhe dimbjet e fëmijës.

Pas vaksinimit

Ndër vaksinat që mund të shkaktojnë skuqje dhe fryrje të vendit të shpimit janë:

  • DTP-HepB-Hib (vaksina e 2, 4, 6 mujorit si edhe ajo e 2 vjetorit).

Në përgjithësi simptomat janë të lehta dhe nuk zgjasin shumë.

Vaksina e fruthit dhe rubeolës

Vaksina e fruthit mund të shfaqë disa njolla të kuqe në formë pikash në lëkurën e fëmijës, të ngjashme me ato të sëmundjes. E njëjtja gjë  mund të ndodhë edhe në rastin e vaksinës së rubeolës dhe në këtë rast shenjat në lëkurë mund të shfaqen pas 5-12 ditësh nga vaksinimi.

Në vendin tonë nuk është në protokoll vaksina kundër variçelës, por nëse ju do të zgjidhni t’ja bëni këtë në mënyrë private fëmijës, duhet të dini se në lëkurë mund të shfaqen disa shpërthime në lëkurë të ngjashme me ato të sëmundjes.

Lexoni dhe: Kalendari i vaksinave për fëmijët


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X