Skleroza e shumëfishtë, a mund të mjekohemi gjatë shtatzanisë?

0 0

Të prekurit nga skleroza e shumëfishtë, një sëmundje që prek sistemin nervor dhe mund të çojë në paaftësi të rëndë, janë mbi të gjithë të rinjtë mes moshës 20 dhe 40 vjeç, në kulmin e periudhës pjellore. Sipas të dhënave nga një studim ndërkombëtar, i koordinuar nga një ekip nga Universiteti i Campanias, Luigi Vanvitelli, për rreth 50% të pacientëve, diagnoza ka një ndikim në dëshirën për t’u bërë prindër. Sot, shkenca thotë se shtatzënia nuk ka pasoja në këtë sëmundje dhe se terapitë mund të menaxhohen pa pasoja te fetusi.

Interferon beta

Analiza e regjistrave të sëmundjeve në vendet skandinave tregon se ekspozimi ndaj interferonit beta, një nga terapitë e para për gratë që vuajnë nga skleroza e shumëfishtë para dhe gjatë shtatzanisë, nuk ndikoi në peshën e të porsalindurve dhe perimetrin e kokës në lindje. Këto janë rezultate që konfirmojnë atë që është vërejtur vitet e fundit në lidhje me gratë që nuk kishin planifikuar shtatzëninë dhe që për këtë arsye vazhduan të merrnin ilaçet derisa të zbuluan se ishin shtatzënë, thonë ekspertët. Së shpejti kompanitë që prodhojnë këto ilaçe do të paraqesin një kërkesë tek autoritetet rregullatore për të përfshirë këto indikacione të sigurisë në broshurat e ilaçit.

Më shumë kujdes me ilaçet e tjera

Jo të gjitha gratë, megjithatë, marrin interferon. Në rastet kur sëmundja është më aktive, përdoren trajtime më të fuqishme, të cilat veprojnë drejtpërdrejt në sistemin imunitar. Në këtë rast është e nevojshme të bisedohet në çift dhe të vendosni se cila është rruga më e mirë: është e rëndësishme të përpiqeni të planifikoni shtatzaninë.

Më shumë informacion

Sidoqoftë, disa sondazhe tregojnë se gratë me sklerozë të shumëfishtë nuk marrin informacion të mjaftueshëm dhe shpesh e kanë të vështirë të bisedojnë me mjekun e tyre, sipas Shoqatës Multiple Sclerosis of America.

Skleroza e shumëfishtë është çrregullimi neurologjik paaftësues me origjinë jo traumatike tek të rinjtë. Rreth 2.3 milion njerëz në të gjithë botën preken.

Lexo edhe: Gripi gjatë shtatzanisëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

A mund të konsumoj peshk...

Peshku shpatë në shtatzani Konsumi i peshkut gjatë shtatzanisë rekomandohet absolutisht për shëndetin e mirë të nënës dhe fëmijës. Sidoqoftë, ka disa peshq që duhet të shmangen gjatë shtatzanisë, sepse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X