loading

Skleroza e shumëfishtë, a mund të mjekohemi gjatë shtatzanisë?

0 0

Të prekurit nga skleroza e shumëfishtë, një sëmundje që prek sistemin nervor dhe mund të çojë në paaftësi të rëndë, janë mbi të gjithë të rinjtë mes moshës 20 dhe 40 vjeç, në kulmin e periudhës pjellore. Sipas të dhënave nga një studim ndërkombëtar, i koordinuar nga një ekip nga Universiteti i Campanias, Luigi Vanvitelli, për rreth 50% të pacientëve, diagnoza ka një ndikim në dëshirën për t’u bërë prindër. Sot, shkenca thotë se shtatzënia nuk ka pasoja në këtë sëmundje dhe se terapitë mund të menaxhohen pa pasoja te fetusi.

Interferon beta

Analiza e regjistrave të sëmundjeve në vendet skandinave tregon se ekspozimi ndaj interferonit beta, një nga terapitë e para për gratë që vuajnë nga skleroza e shumëfishtë para dhe gjatë shtatzanisë, nuk ndikoi në peshën e të porsalindurve dhe perimetrin e kokës në lindje. Këto janë rezultate që konfirmojnë atë që është vërejtur vitet e fundit në lidhje me gratë që nuk kishin planifikuar shtatzëninë dhe që për këtë arsye vazhduan të merrnin ilaçet derisa të zbuluan se ishin shtatzënë, thonë ekspertët. Së shpejti kompanitë që prodhojnë këto ilaçe do të paraqesin një kërkesë tek autoritetet rregullatore për të përfshirë këto indikacione të sigurisë në broshurat e ilaçit.

Më shumë kujdes me ilaçet e tjera

Jo të gjitha gratë, megjithatë, marrin interferon. Në rastet kur sëmundja është më aktive, përdoren trajtime më të fuqishme, të cilat veprojnë drejtpërdrejt në sistemin imunitar. Në këtë rast është e nevojshme të bisedohet në çift dhe të vendosni se cila është rruga më e mirë: është e rëndësishme të përpiqeni të planifikoni shtatzaninë.

Më shumë informacion

Sidoqoftë, disa sondazhe tregojnë se gratë me sklerozë të shumëfishtë nuk marrin informacion të mjaftueshëm dhe shpesh e kanë të vështirë të bisedojnë me mjekun e tyre, sipas Shoqatës Multiple Sclerosis of America.

Skleroza e shumëfishtë është çrregullimi neurologjik paaftësues me origjinë jo traumatike tek të rinjtë. Rreth 2.3 milion njerëz në të gjithë botën preken.

Lexo edhe: Gripi gjatë shtatzanisë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtatzënia, pse duhet t’i kushtohet...

Në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre, fëmijët që kanë baballarët e stresuar do të jenë më kapriçozë, më të shqetësuar dhe më të frikësuar nga situatat e panjohura. Pasojat te...

Përdorni këtë ilaç në shtatzani?...

Tilenoli është një prej medikamenteve kundër dhimbjes, për të cilët mjekët thonë se është i sigurt për gratë që ta përdorin gjatë gjithë shtatzanisë. Por një studim i kohëve të...

Nuk kishte biletë, nxjerrin nga...

Ngjarja ka ndodhur në La Spezia, në Liguria. Francesca Pennucci, 45 vjeçe, është në muajin e nëntë të shtatzanisë. Ajo u përpoq të blinte biletën e autobusit kur tashmë kishte...

Mungojnë mjekët anestezistë, nëna humb...

Një dramë ka ndodhur në Vibo Valentia. Pasi u dërgua në shtëpi për shkak të mungesës së anestezistëve në spital, një grua humbi fëmijën që priste. Por spitali përmes një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X