Sjelljet qe shkaterrojne vetebesimin e femijes

0 0

Të gjithë prindërit dëshirojnë që fëmijët e tyre të jenë të zotët e vetes në lidhje me çdo situatë që mund t’ju paraqitet, qoftë e mirë apo e keqe. Por ndonjëherë, ndoshta pa e kuptuar bëjmë disa veprime të cilat ndikojnë negativisht në formimin e vetëbesimit të fëmijës, duke përfshirë këtu edhe fjalët.
Cilat janë sjelljet që dëmtojnë vetëbesimin e fëmijëve?
I bëni ju gjërat në vend të fëmijës tuaj
Ne mendojmë se i ndihmojmë por në të ardhmen ai do të presë që ju t’i zgjidhni gjërat sërish. Ata duhet të ndihen mirë me veten dhe të mësohen të zgjidhin vetë gjërat e tyre.
I thoni “është shumë e lehtë”
Nëse fëmija juaj është duke bërë diçka që në sytë tuaj nuk paraqet ndonjë vështirësi, nuk duhet ta shprehni apo t’ja vini në dukje me anën e gjesteve. Në vend të kësaj mund t’i thoni “edhe pse duket e vështirë jam e sigurt se do t’ja dalësh”.
Nuk e lini të gabojë
Tashmë është një fakt! Nëse fëmija do të lihet i lirë (deri në një limit të caktuar sigurisht), ai do të mësojë më shumë të marrë përgjegjësitë që i takojnë.

Lexo edhe: Kujdes mos beni lavderime vend e pavend

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X