Sjelljet në adoleshencë që dëmtojnë pjellorinë

0 0

 

Stili i jetesës në adoleshencë, mënyra e ushqyerjes, aktiviteti fizik, përdorimi i substancave të dëmshme mund të ndikojnë në pjellorinë vitet e ardhshme si tek vajzat ashtu edhe te djemtë.

Adoleshenca përfaqëson periudhën në të cilën identiteti gjenetik i dikujt dhe lloji i dietës më së shumti ndikojnë në përshtatshmërinë e mikrobiotës, grupi i mikroorganizmave që vendosen në zorrë. Aktiviteti fizik, nëse është i rregullt atëherë përfaqëson një burim themelor për një ekuilibër të mirë metabolik dhe një zhvillim adekuat të sistemit muskuloskeletal dhe vaskular.

Rregullat e pjellorisë

Rekomandimet e përgjithshme dietetike në favor të fertilitetit janë: shmangia e yndyrave të ngopura, preferenca ndaj bukës, makaronave dhe orizit, marrja e proteinave bimore, përqëndrimi në prodhimet sezonale dhe konsumi i rregullt i frutave dhe perimeve. Për meshkujt këshillohen antioksidantë të tilla si qershi, çokollatë e errët, karota dhe çaji jeshil – të cilat luftojnë stresin e shkaktuar nga kolesteroli, diabeti, pirja e duhanit, që mund të dëmtojë procesin e spermatozoideve apo prodhimit të spermës.

Sjelljet e rrezikshme

Përveç ushqimit të parregullt, alkooli dhe pirja e duhanit gjithashtu kanë efekte të caktuara në fertilitetin dhe janë të shoqëruara me sjellje të rrezikshme seksuale. Alkooli ndryshon prodhimin e hormoneve dhe nuk është i favorshëm për performancën seksuale.

Një në tre vetë në botë konsumojnë alkool rregullisht (2.4 miliardë, duke përfshirë 1 miliard e gjysmë meshkuj dhe 900 milionë gra), zbulon një studim i botuar në revistën mjekësore Lancet.

Lexo edhe: Traumat ne adoleshence demtojne zhvillimin e trurit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X