Sipas Organizates Boterore te Shendetit, kujdesi per lekuren ne shtatzani

0 0

Mund të themi qe zmaliaturat janë një prej maktheve të gruas shtatzanë. Zakonisht shfaqja e tyre fillon nga muaji 6-8, për shkaqe mekanike (rritja e madhe e volumit) dhe hormonale. OBSh (Organizataa Botërore e Shëndetit) thekson për gratë shtatzana se:

Nuk duhet të konsumojnë alkool dhe duhan, duhet të ushqehen shumë shëndetshëm (me vitamina, proteina, antioksidantë) dhe të pijnë sasi të mira uji, të përdorin krem që i jep elasticitet lëkurës si edhe të mbajnë nën kontroll peshën trupore. Kujdes! Mos u stresoni për zmaliaturat. Gjëja më e rëndësishme në shtatzani është mirëqënia juaj dhe e fëmijës!

Cfarë janë zmaliaturat?

Zmaliaturat janë shenja që shfaqen në lëkurë si pasojë e dëmtimit të fibrave të kolagjenit në shtresën e dermës (shtresa më e thellë e lëkurës). Zakonisht shfaqen në zonën e barkut, hijeve dhe gjoksit.

Një shqetësim i shpeshtë në shtatzani

Ato shfaqen në rreth 50% e grave shtatzëna, rreth muajit 6-8, periudhë në të cilën toleranca ndaj glukozës zvogëlohet si edhe përqëndrimi i hormoneve në gjak rritet. Në përgjithësi shfaqen më tepër tek gratë e reja në moshë.

Përse shfaqen zmaliaturat?

Ashtu siç e thamë edhe më sipër, shkaktarë janë:

  • Faktorët hormonalë, ndërtë cilat rritja e kortizolit i cili dobëson fibrat elastike, kolagjenin dhe mukopolisakaridet që mbështesin dermën.
  • Faktorët mekanikë, siç është rritja e volumit të trupit, pa anashkaluar edhe faktorin gjenetik.

Produktet kozmetike që mund të përdorni janë ato me bazë:

  • Acidi boswelic;
  • Elastine;
  • Kolagjeni;
  • Vitamine E;
  • Antioksidues;
  • Acid ialuronik;
  • Vajra (ulliri, bajamesh të ëmbëla, embrion gruri).

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X