Sipas mjekeve pediater, grate te kene kujdes me kete lloj diete tek femijet…

0 0

Jo vetëm tek fëmijët por duke filluar që në shtatzani, sipas mjekëve gruaja duhet të shmangë dietat vegane, pra që lejojnë konsumimin vetëm të frutave dhe perimeve. Këtë e konfirmon mjeku Giussepe Di Mauro, president  i shoqatës pediatrike italiane i cili është i alarmuar nga interesi që nënat shpesh kanë pa marrë në konsideratë efektet që shkakton.

Ekperti flet…

Shtatzania është një periudhë ku të gjitha gjërat përjetohen në dy, ku çdo problem ndikon edhe tek fëmija. Gratë që ushqehen në mënyrë vegane kanë probleme serioze si pasojë e mungesës së disa makro dhe mikro elementëve. Dieta mesdhetare është e duhura. Sipas tij në Europë 7.6%  e popullsisë janë vegjetarianë.

Përse nënat preferojnë dietën vegane?

Sepse mendojnë se proteinat bimore janë më të shëndetshme se ato shtazore, por një dietë e tillë dëmton rritjen dhe zhvillimin neuro-konjuktiv të fëmijës duke e ekspozuar atë edhe ndaj rrezikut të sëmundjeve të ndryshme ngjitëse apo jo qofshin ato.

Fëmija do të ketë edhe pasoja negative në zhvillimin cerebral sepse mungesa e vitaminës B12, DHA dhe hekurit që ndodhen kryesisht në produktet shtazore do të japë efektin e saj.

Gjithashtu pasojat do të jenë edhe në tretjen e ushqimit për shkak se në trup do të futen aminoacide të ndryshme nga ato shtazore.

Pra duhet të tregoni kujdes përsa i përket mënyrës së ushqyerjes së fëmijës, ajo duhet të përmbajë të gjithë elementët e nevojshëm. Edhe gjatë shtatzanisë dieta ushiqimore duhet të jetë e ekuilibruar.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X