Sinusiti mund të shkaktohet edhe nga një infeksion i dhëmbëve

0 0

 

Kur flasim për arsyet që mund të shkaktojnë sinusit, shumë pak njerëz mendojnë për dhëmbët. Në fakt, vështirë të mendojmë se mikroorganizmat që arrijnë sinuset paranazale që shkaktojnë inflamacion mund të vijnë edhe nga infeksionet që lindin në gojë.

Inflamacion i lokalizuar

Sinusiti është një inflamacion akut ose kronik i sinuseve paranazale, zgavrat që përmbajnë ajër brenda kockave të kafkës mbi hundë dhe anash saj. Simptomat më të zakonshme të sëmundjes janë: hundët e zëna; dhimbje koke të forta, kollë me gëlbazë; sekrecione të mukusit të verdhë; dhimbje në ballë ose faqe.

Mikroorganizmat e dëmshëm

Ashtu si shumë inflamacione, sinusiti gjithashtu nxitet nga mikroorganizmat patogjenë. Në mënyrë tipike, në fakt, në rast sëmundjeje, mukoza depozitohet në sasi të mëdha brenda sinuseve paranazale, duke u bërë një terren ushqyes për bakteret, viruset ose kërpudhat që mund të arrijnë sinuset paranazale nga hunda ose fyti, për shembull kur keni kollë apo të ftohtë. Këta armiq mund të vijnë edhe nga goja dhe, më veçanërisht, nga infeksionet e lindura në nivelin e dhëmbëve dhe mishrave të tyre.

Diagnoza e vështirë

Sinusiti që rezulton nga një infeksion i dhëmbëve nuk njihet gjithmonë, sepse personi nuk ndjen asnjë siklet në gojë. Por e vetmja zgjidhje e vërtetë efektive është që të ndërhyjë në dhëmbin e infektuar, nëse është e nevojshme edhe me devitalizimin, që është eliminimi i nervit në rrënjën e dhëmbit.

Sinusiti dytësor mund të zhvillohet gjithashtu për shkak të periodontitit shumë të rëndë ose infeksionit të lokalizuar.

Lexo edhe: Si ta mbajme sa me paster furcen e dhembeve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X