Sinjalet qe na tregojne se femija ka uri

0 0

Bebet na transmetojnë nevojat e tyre nëpërmjet të qarës, dhe të gjitha nënat e dinë se kur fëmija qan do të thotë se ka nevojë për të (për ta ushqyer, ndërruar bebelinën, sepse nuk ndihet mirë etj).  Ndërkohë që tani mund të kuptoni nëse fëmija ka një nevojë të veçantë, për shembull ka uri duke vëzhguar disa sinjale që ai ju nis.

Sinjalet e para te urise tek bebet

Fëmija juaj është në shtrat apo karrocë dhe fillon të lëvizë duke hapur gojën, dhe në shumë raste duke lëvizur kokën sikur kërkon gjirin.

Sinjalet e dyta te urise tek bebet

Ndoshta nuk i keni vënë re sinjalet e hershme që bebi juaj ju ka dërguar  dhe ai vazhdon t’ju dërgojë të tjera. Ai fillon të shtrihet dhe të lëvizë edhe më shumë. Me shumë mundësi çon dorën në gojë dhe fillon ta thithë.

Sinjalet e fundit te urise tek bebet

Nëse ende nuk e keni kuptuar atë çfarë fëmija juaj është munduar t’ju shprehë, me siguri do të vini re se ai do të filloj të qajë dhe të irritohet shumë në mënyrë që të tërheqë vëmendjen tuaj. Kjo gjendje do ta bëj atë të duket i kuq në fytyrë dhe në fillim duhet ta përkëdhelni para se ta vendosni në gji duke e mbajtur fillimisht në si edhe duke i folur butë. Pasi ai është qetësuar disi gjeni pozicionin më të rehatshëm dhe ushqeheni.

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X