Sindromi i Alergjisë Orale

0 0

Çfarë është ky sindrom?

Sindromi i Alergjisë Orale, ndryshe njihet si Sindroma e Alergjisë polen- ushqim, e cila mundësohet nga një ndërveprim midis proteinave alergjenike, të cilat gjenden në polene si dhe në fruta, perime dhe frutat e thata. Sistemi imunitar i njeh keto proteina si alergjenizuese dhe kështu aktivizohet duke dhënë simptoma të ngjashme me ato të sezonit polenik. Këshillohet që këto usbqime të konsumohen pa lëkure (pasi aty gjëndet sasia më e madhe e proteinave alergjenizuese) ose të përpunuara në nxehtësi (denatyrohen nga i nxehti).

Kush e shkakton më shpesh këtë sindrom?

Jo të gjithë pollenet japin alergji të kryqëzuar. Më të shpeshta janë:

  • Pollenet e barërave të kultivuar, të cilat ndërveprojnë me pjeshkë, portokall, domate, pjepër dhe selino.
  • Poleni i Meshteknës ( Betulës) ndërvepron me pjeshkë, dardhë, kumbull, kivi, qershi, mollë, lajthi, bajame, karotë, selino.
  • Barërat e këqija: me pjepër, kastravec, kungull, banane dhe farat e lules së diellit.

Cilat janë simptomat më të shpeshta?

Simptomat që vijnë menjëherë pasi konsumojmë një nga këto ushqimet mund të jenë:

  • Kruarje e gojës
  • Ngjirrje e zërit
  • Edemë e lehtë të buzës, gjuhës, gojës dhe laringut.
  • Në disa persona mund të shfaqen dhe kruarje të veshëve.

Simptoma këto më të shpeshta kur konsumohen ushqime të freskëta, me lëkurë. Mund të zgjasin nga disa minuta, deri në disa orë.

Evitoni përdorimin e këtyre ushqimeve, mos hani fruta me lëkurë, mbani me vete një ilaç antihistaminik, i cili do t’ju lehtësojë ndjesinë e kruarjes.

Këto simptoma mund të shfaqen tek fëmijët rrreth moshës 3-4 vjeç, por dhe në moshë më të rritur.

Takoni mjekun tuaj Alergolog, ai do të mund tju bëjë një analizë dhe vlerësim të detajuar të rastit.

Sugjeruar nga mjekja alergologe dhe imunologe Enkeleda Zekthi Kryeziu, publikuar në faqen e Facebook-ut Parandalim, keshillim dhe trajtim per semundjet alergjike.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X