Sindroma “Medea, nenat qe vrasin femijet e tyre…

0 0

Pas lindjes njihet problematika që shumë çifte mund të përjetojnë në lidhje me jetën e tyre seksuale, afrimitetin me njëri tjetrin në përgjithësi, vështirësinë e menaxhimit të përgjegjësive krahasuar me mungesën e kohës që kanë në dispozicion e me rradhë. Ndonjëherë “ftohja” në anën intime mund të fillojë që në shtatzani edhe pse mjeku mund të ketë aprovuar kryerjen e marrëdhënieve seksuale.

Por çfarë ndodh me gruan pas lindjes?

Nëse deri në momentin para lindjes ajo ishte mësuar të merrte të gjithë kujdesin e mundshëm nga partneri i saj, të ishte gjithnjë tërheqëse në sytë e tij, mungesa e marrëdhënieve seksuale si edhe e vëmendjes së tij në përgjithësi mund të shkaktojnë probleme në sjelljen e saj.

E tillë është edhe sindroma “Medea” që mund të prekë nënën dhe në këtë rast ajo do të “fajësojë” fëmijën për distancën që është krijuar mes saj dhe bashkëshortit.

Kronika e zezë

Pak ditë më parë media botërore u përfshi nga një lajm i cili kishte të bënte me vrasjen e një fëmijë të cilin nëna e kishte futur brenda në lavatriçe, por këto lajme kanë qënë pjesë e shtypit dhe realitetit edhe kohë më parë. Të gjithë e dënojmë, e vuajmë, dhe nuk e kuptojmë si është e mundur që një nënë të kryejë një akt të tillë. Por psikologjia e shpjegon më qartë.

Në disa raste fëmija fatmirësisht nuk vritet nga nëna por fatkeqësisht është nën agresivitetin e vazhdueshëm të nënës, dhe kjo konsiderohet si një xhelozi patologjike. Nëna ndihet e lënë pas dore dhe duhet “të hakmerret” ndaj atij që e konsideron “fajtor”. Sigurisht që kjo gjendje është një degjenerim i një depresioni të thelluar pas lindjes. Akti i tmerrshëm kryhet gjatë një krize psikoze.

Roli i mashkullit

Në këtë rast roli dhe mbështetja e partnerit është shumë e rëndësishme, pra nuk mjafton vetëm trajtimi me medikamente. Nëse ai nuk jep mbështetjen e duhur izolimi i nënës mund të thellohet dhe për pasojë gjendja të përkesohet.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X