Si t’u jepni misër foshnjave? Këshilla dhe udhëzime

0 0

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni se mund të jetë një ushqim perfekt për t’ia prezantuar të voglit tuaj në moshë të hershme. Sidoqoftë, është më mirë të njihni të gjitha përfitimet shëndetësore, si dhe efektet anësore të misrit para se ta futni atë në dietën e foshnjës tuaj.

A është misri i sigurt për foshnjat?

E para dhe më e rëndësishmja, misri është i sigurt për foshnjën tuaj, por është më mirë të mos e bëni atë pjesë të dietës së parë që planifikoni për foshnjën tuaj.

Misri përmban një sasi të mirë të proteinave dhe karbohidrateve, duke e bërë atë ushqim të shkëlqyeshëm, por i mungojnë shumë lëndë ushqyese të tjera. Gjithashtu, ekziston rreziku i alergjive, dhe foshnja juaj gjithashtu mund të vuajë nga mostretja. Kjo është pikërisht arsyeja pse misri nuk duhet të bëj pjesë në dietën e foshnjës derisa fëmija të jetë të paktën një vjeç.

*Nëse familja juaj ka një histori të alergjive nga misri, duhet të shmangni dhënien e misrit foshnjës tuaj derisa të jeni plotësisht të sigurt se mund ta konsumojë atë. Gjithmonë rekomandohet që të përfshini misër në dietën e foshnjës tuaj vetëm pas një moshe të caktuar dhe pasi të jeni konsultuar me një mjek.

Vlera ushqyese e misrit:

Misri përmban shumë vitaminë B: tiamin, niacinë, acid pantotenik (B5) dhe folate. Ai përmban fibra dietike, minerale, magnez dhe fosfor në nivele mesatare.

Lexo edhe: Katër përfitime unike shëndetësore të misrit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Makaronat, një aleat i mirë...

Gjatë pandemisë, konsumi i makaronave për të paktën 1 në 4 persona në të gjithë botën është rritur pasi konsiderohen: të mira, të shëndetshme, praktike dhe të ngopin, me pak...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X