Si t’ja bëj kur fëmija largon batanijet natën?

0 0

 

Sa më aktiv të jetë fëmija natën, aq më shumë ka gjasa të largojë batanijet. Të sapolindurit kanë më pak kontroll mbi krahët dhe këmbët, kështu që ata kanë tendencë të mbeten të qetë dhe të mbuluar derisa të zgjohen. Sapo fëmija juaj të jetë katër muajsh ose më shumë, do të jetë në gjendje të lëvizë këmbët dhe krahët e saj derisa të jetë i lirë nga batanijet.

Lajmi i mirë është se rreth muajit të katërt fëmija juaj do të jetë më i aftë në vetërregullimin e temperaturës së trupit. Pra, nëse shtyn batanijet, mund të freskohet pak, por jo të ftohet shumë. Megjithatë, një fëmijë i zbuluar ka më shumë gjasa të ftohet sesa një i mbuluar, veçanërisht gjatë netëve të ftohta të dimrit.

Për të parandaluar që foshnja të mos fillojë zbulimin dhe zgjimin, ju mund ta vendosni në një kostum-mbajtëse bebesh, e cila është projektuar për trupa të vegjël. Zgjidhni një që është pa mëngë dhe pa kapuç, dhe i rri mirë rreth krahëve dhe qafës. Kjo është për të parandaluar fëmijën të rrëshqasë brenda saj.

Sapo fëmija juaj të jetë në kostumin e gjumit, do të flejë menjëherë dhe rehat. Për të kontrolluar gjendjen e fëmijës, ndjeni barkun jo duart ose këmbët. Është normale që këmbët dhe duart të jenë të ftohta. Por nëse edhe barku është i ftohtë, mund të shtoni një batanije tjetër. Asnjëherë mos përdorni kostumin e gjumit me një batanije ose jorgan sepse do të rrisni shumë temperaturën e fëmijës.

Bebet duhet të jenë të ngrohtë, jo shumë të nxehtë, për të fjetur mirë dhe në mënyrë të sigurt. Temperatura e dhomës duhet të jetë midis 16 dhe 20 gradë Celsius.

Lexo edhe: Perse femija zgjohet naten papritur?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X