Si t’i ndihmojmë fëmijët kur ndihen të dëmtuar nga klikat?

0 0

Çfarë është një klikë?

Miqësia është një pjesë e rëndësishme e zhvillimit të fëmijëve. Të pasurit miq i ndihmon ata të jenë të pavarur përtej familjes dhe i përgatit për marrëdhëniet e ndërsjella, të besueshme, të cilat shpresojmë që ata të krijojnë si të rritur.

Grupet e miqve ndryshojnë nga klikat nga disa aspekte të rëndësishme.

  • Grupet e miqve formohen në bazë të interesave të përbashkëta, sporteve, aktiviteteve, klasave, lagjeve apo edhe lidhjeve familjare. Në grupet e miqve, anëtarët janë të lirë të shoqërohen mes tyredhe të shoqërohen me të tjerët jashtë grupit pa u shqetësuar se do të dëbohen. Ata mund të mos bëjnë gjithçka së bashku – dhe kjo është në rregull.
  • Klikat ndonjëherë formohen rreth interesave të përbashkëta, por dinamikat sociale janë shumë të ndryshme. Klikat zakonisht kontrollohen fort nga liderët që vendosin se kush është “i përfshirë” dhe kush “jashtë”. Fëmijët në klikë bëjnë shumicën e gjërave së bashku. Dikush që ka një mik jashtë klikës mund të përballet me refuzim ose tallje.

Anëtarët e klikës zakonisht ndjekin rregullat e liderit, pavarësisht nëse veshin rroba të veçanta ose bëjnë aktivitete të caktuara. Klikat zakonisht përfshijnë shumë rregulla – të nënkuptuara ose të shprehura qartë dhe presion të madh për t’i ndjekur ato.

Fëmijët në klika shpesh shqetësohen nëse do të jenë akoma të njohur ose nëse do t’i largojnë për të bërë ose thënë gjënë e gabuar ose për të mos u veshur në një mënyrë të caktuar. Kjo mund të krijojë shumë presion. Fëmijëve mund t’u bëhet presion për të marrë përsipër rreziqe si vjedhja, shakaja ose ngacmimi i fëmijëve të tjerë në mënyrë që të qëndrojnë në klikë. Fëmijëve gjithashtu mund t’u bëhet presion për të blerë veshje të shtrenjta ose për t’u përfshirë në thashetheme dhe ngacmime në internet.

Klikat janë shpesh më intensive në shkollën e mesme, por problemet me klikat mund të fillojnë që në klasat e 4-ta dhe të 5-ta.

Kur klikat shkaktojnë probleme

Për shumicën e fëmijëve, vitet para adoleshencës dhe adoleshencës janë një kohë për të kuptuar se si duan të përshtaten dhe si duan të dalin në pah. Është e natyrshme që fëmijët herë pas here të ndihen të pasigurt; të dëshirojnë patjetër të jenë të pranuar; dhe të rrinë me fëmijët që duken më tërheqës, më të lezetshëm ose më të njohur.

Por klikat mund të shkaktojnë probleme afatgjata kur:

  • fëmijët sillen në një mënyrë për të cilën ndihen të konfliktuar ose e dinë se është e gabuar në mënyrë që të kënaqin një udhëheqës dhe të qëndrojnë në grup;
  • një grup bëhet një klikë antisociale ose një bandë që ka rregulla jo të shëndetshme, të tilla si humbja e peshës ose ngacmimi i të tjerëve bazuar në pamjen, aftësitë e kufizuara, racën ose përkatësinë etnike;
  • një fëmijë refuzohet nga një grup dhe ndihet i izoluar dhe i vetëm.

Si mund të ndihmojnë prindërit?

Ndërsa fëmijët lundrojnë në miqësi dhe klika, ka shumë gjëra që prindërit mund të bëjnë për të ofruar mbështetje. Nëse fëmija juaj duket i mërzitur, ose papritur kalon kohë vetëm, kur zakonisht është shumë social, duhet t’i kushtoni rëndësi.

Këtu janë disa këshilla:

  • Flisni për përvojat tuaja. Ndani përvojat tuaja të shkollës, klikat kanë qenë ekzistuese për një kohë të gjatë!
  • Ndihmoni për të vendosur refuzimin në perspektivë. Kujtojini fëmijës tuaj rastet kur ai ose ajo ka qenë i zemëruar me prindërit, miqtë ose vëllezërit e motrat – dhe sa shpejt mund të ndryshojnë gjërat.
  • Hidhni pak dritë mbi dinamikat sociale. Pranoni se njerëzit shpesh gjykohen nga mënyra se si një person duket, sillet ose vishet, por që shpesh njerëzit sillen keq dhe i poshtërojnë të tjerët sepse u mungon vetëbesimi dhe përpiqen ta mbulojnë atë duke mbajtur kontrollin.
  • Gjeni histori me të cilat mund të lidhen. Shumë libra, shfaqje televizive dhe filma portretizojnë të huajt që triumfojnë përballë refuzimit dhe dërgojnë mesazhe të forta për rëndësinë e të qenit besnik ndaj natyrës suaj dhe vlerën e të qenit një mik i mirë, edhe përballë situatave të vështira sociale.
  • Nxitja e miqësive jashtë shkollës. Përfshini fëmijët në aktivitete jashtëshkollore (nëse nuk janë tashmë) – kurse arti, sporti, arte marciale, kalërm, studim gjuhësor – çdo aktivitet që u jep atyre mundësinë për të krijuar një grup tjetër shoqëror dhe për të mësuar aftësi të reja.

Nëse fëmija juaj është pjesë e një klike dhe një nga fëmijët po ngacmon ose refuzon të tjerët, është e rëndësishme ta trajtoni këtë menjëherë. Me shfaqjet e njohura televizive nga konkurset e talenteve deri te serialet e realitetit që lavdërojnë sjelljen e vrazhdë, është një betejë e vështirë për familjet që të promovojnë mirësinë, respektin dhe dhembshurinë.

Diskutoni rolin e fuqisë dhe kontrollit në miqësi dhe përpiquni të kuptoni thelbin pse fëmija juaj ndihet i detyruar të jetë në atë pozicion. Diskutoni se kush është brenda dhe kush është jashtë, dhe çfarë ndodh kur fëmijët janë jashtë (a injorohen, shmangen, ngacmohen?). Sfidoni fëmijët të mendojnë dhe të flasin nëse janë krenarë për mënyrën se si veprojnë në shkollë.

Pyetni mësuesit ose zyrtarët e tjerë të shkollës për këndvështrimin e tyre mbi atë që po ndodh brenda dhe jashtë klasës. Ata mund të jenë në gjendje t’ju tregojnë për çdo program që shkolla ka për të adresuar klikat dhe për të ndihmuar fëmijët që kanë dallime mes tyre, të shkojnë mirë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X