Si t’i mësojmë fëmijët të mbrohen nga abuzuesit, të huaj apo të njohur?

0 0

Gjithkush e di se fëmijët nuk duhet të flasin me të huajt, por si t’i ndihmojmë fëmijët të mbrojnë veten pa i frikësuar? Si t’ju flasim për disa tema si ato të abuzimit, kur ata nuk janë në gjendje të kuptojnë?

Mënyra më e mirë për të mësuar fëmijën mbi rrezikun nga të huajt:

Mos pranoni udhëtime nga të huajt, të rriturit nuk kanë asnjë arsye t’u kërkojnë fëmijëve të shkojnë në makinën e tyre.

Abuzuesit nuk janë shumë të ndryshëm në pamje, ata mund të duken shumë normalë, mund të jenë femra etj.

Mënyra si ndihet fëmija është thelbësore, për ta mbrojtur fëmijën qoftë edhe nga njerëz që i njihni, lëreni të vendosë vetë nëse i pëlqen apo jo ta prekin, ta puthin. Lejojeni fëmijën të largohet nëse diçka nuk i pëlqen.

Flisni rreth kësaj teme, fëmijët duhet të mësojnë të thonë jo përballë situatave të papërshtatshme.

Mbështetini fëmijët, kur një fëmijë vendos që nuk do ta prekin, ose ta puthin, prindërit duhet ta respektojnë atë pavarësisht nëse bëhet fjalë për një të afërm.

Lexo edhe: Siguria e femijes, si ta parandaloni qe ata te largohen me personat e panjohur?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X