Si te zgjedhim krevatin e duhur per beben?

0 0

Gjatë javëve të para të lindjes fëmija nuk ka nevojë të flejë në një shtrat shumë të madh, dhe madje vendosja e fëmijës brenda një hapësire jo të madhe do të bëjë të mundur që ai të flejë më i qetë dhe i sigurt, pasi sipas ekspertëve kjo i jep mundësi fëmijës të ndihet si në barkun e nënës por e mbron edhe nga SIDS.

Si të zgjedhim krevatin e duhur?

Me siguri për ju nënat kjo nuk do të jetë ajo që prisnit të lexonit, por duhet të hiqni dorë nga krevatet me fjongo, vello, zbukurime dhe arushë. Edhe pse mund të jenë të bukura për syrin mund të rrezikojnë frymëmarrjen e fëmijës. Nëse vërtet nuk bëni dot pa zbukurime duhet t’i zgjidhni prej gome të fortë. Krevati duhet të ketë pjesët anësore të veshura me sfungjer specifik (hiqen dhe vendosen sipas dëshirës).

Krevati i fëmijës nuk duhet të ketë asgjë nëpër anët e tij dhe mbi të gjitha duhet të ketë një dyshek të hollë dhe mesatarnga fortesia, pra absolutisht jo të butë pasi rrezikohet nga SIDS, por as ekstremisht të fortë. Krevati duhet të jetë prej druri, distanca mes hapësirave anësore midis 6-7.5 cm dhe lartësia e anësores mbrojtëse 60 cm. Në momentin që ulet (nëse e ka këtë opsion) duhet të jetë rreth 20 cm në mënyrë që kur fëmija të ecë vetë të ketë mundësi të futet brenda pa ndihmën tuaj.

Kur vendoset fëmija të flejë në krevat?

Deri në muajin e gjashtë të jetës fëmija mund të flejë në djep (nuk bëhet fjalë për djepin ku fëmija lidhet) ose brenda pjesës së shtrirë të karrocës… Ajo mund të vendoset edhe brenda shtratit tuaj por mund të lihet e fiksuar tek këmbët e karrocës. Në momentin që do të zgjidhni këtë të fundit duhet të siguroheni që ajo të jetë e fiksuar mirë. Fëmija duhet të mbulohet me batanije deri tek gjoksi, dhe nuk duhet të ketë jastëk. Një tjetër këshillë që duhet ta respektoni në mënyrë absolute, është vendosja e fëmijës në gjumë me barkun sipër. Në asnjë mënyrë anash apo përmbys, rrezikohet jeta e tij!Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X