Si te zgjedhim bebelinat e duhura?

0 0

Të qënit prindër kërkon një përgjegjësi të madhe në marrjen e shumë vendimeve si edhe në bërjen e disa zgjedhjeve, dhe këtu do të përfshihet edhe zgjedhja e bebelinave të duhura. 

Cilat janë bebelinat më të mira për bebet?

Nuk është e vërtetë që të gjitha bebelinat janë njësoj, dhe për këtë arsye ju duhet të keni kujdes në momentin që do të bëni blerjen e tyre. Ja çfarë duhet të keni parasysh:

  • Të gjitha bebelinat në përgjithësi ofrojnë një mbajtje të mirë të urinës dhe feçeve, por ju duhet të keni kujdes në lidhje me mbrojtjen që ato ofrojnë. Nëse lëkura e fëmijës është shumë delikate dhe irritohet menjëherë duhet të përdorni vetëm marka të njohura bebeliash, të cilat janë më delikate për lëkurën. Nëse lëkura e fëmijës është më e tolerushme mund të përdorni edhe bebelina në ofertë, marka e të cilave është më pak e njohur.
  • Bebelinat me bazë aloe vera janë alternativa më e mirë, sidomos në rast alergjie dhe skuqje.
  • Bebelina duhet të jetë gjithmonë në masën e duhur, dhe nëse masa do të ishte 1-2 kg më e madhe nuk paraqet asnjë problem. E rëndësishme është që bebelina të mos shtrëngojë asnjëherë barkun e fëmijës.

Si ta kuptojmë kur është masa e duhur?

Vendosni gishtin tregues midis barkut dhe bebelinës, nëse ka pak hapësirë liroheni, nëse kuptoni që nuk keni ku ta lironi më ndryshoni numrin e tyre, pra e merrni një më të madh.

Në rastin personal, mjeku pediatër më këshilloi përdorimin e bebelinave “Pampers Progressi”, kjo pasi sigurojnë një përthithje shumë të mirë të urinës dhe feceve, duke i mbajtur ato larg lëkurës së fëmijës.

Lexoni dhe: Sa herë në ditë duhet të ndryshohet bebelina e femijes?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Masazhi i foshnjave, përftimet e...

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark,...

Prezantimi i ushqimeve të ngurta...

Çdo fëmijë ndryshon nga njëri-tjetri, prandaj periudha e duhur për të filluar ushqimet e ngurta mund të jetë e ndryshme, por sidoqoftë në asnjë mënyrë nuk duhet të nxitohemi apo...

Mjekët udhëzojnë: Testet e dëgjimit...

OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të...

Nutrino, shija që duan fëmijët...

Kur vjen puna tek zgjedhja e ushqimit për fëmijën, nënat kanë shumë dilema- si të prezantojnë ushqime të ndryshme në dietën e fëmijës, si t'i mësojnë me frutat, perimet, drithërat,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X