Si të ulim stresin e blerjeve në fundvit

0 0

Gjetja e dhuratës së përsosur për të gjithë personat në listën tuaj rrallë është diçka që arrihet lehtë. Por ky vit ka disa sfida shtesë që mund t’i bëjnë blerjet e festave edhe më stresuese se zakonisht.

Rritja e shkallës së COVID-19 në disa zona e bën blerjen një rrezik të mundshëm për shëndetin. Ndërkohë flitet për rritje të çmimit të mallrave, duke ushtruar presion mbi buxhetin e blerësve. Ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit kanë çuar në mungesa të produkteve. Plus, dyqanet mund të kenë radhë më të gjata dhe vonesa në furnizimin e produkteve pasi vazhdojnë të përballen me sfida në punësimin dhe mbajtjen e punëtorëve me pakicë.

Pra, si mund të qëndroni të qetë mes gjithë pasigurisë? Ja si ta mbani në minimum stresin e blerjeve gjatë pushimeve, sipas ekspertëve të shëndetit mendor.

Gjetja e rrënjëve të stresit tuaj

Arritja në rrënjët e asaj që po ju shkakton veçanërisht stres është hapi i parë drejt gjetjes së lehtësimit.

“Për shembull, nëse të shohësh raftet bosh është stresuese, blini online. Nëse stresi vjen nga të qenit në dyqane të mbushura me njerëz, shkoni vonë ose herët ose blini në internet,” thotë Yasmine Saad, PhD, një psikologe klinike e licencuar dhe themeluese dhe drejtore e Shërbimeve Psikologjike Madison Park.

Për shumë njerëz, stresi për blerjet e festave vjen nga presioni për të gjetur dhuratën “perfekte” – një detyrë që është e vështirë çdo vit, por mund të jetë veçanërisht sfiduese tani. Zbulimi i një plani rezervë për dhuratat që planifikoni të blini mund t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të stresuar nëse keni vështirësi në gjetjen e zgjedhjes suaj të parë, thotë Maryanna Klatt, PhD, profesoreshë e mjekësisë klinike familjare.

“Nëse dhuratat e para të zgjedhjes së fëmijës suaj nuk janë të disponueshme në kohë, jini të sinqertë me ta. Planifikoni dhurata ose aktivitete më të vogla para kohe, në mënyrë që askush të mos zhgënjehet”, shton ajo.

Nuk jeni plotësisht të sigurt se nga vjen stresi juaj? Merrni parasysh të bëni ditar për planet tuaja të blerjeve për pushime për të parë nëse vëreni ndonjë temë ose njohuri që mund t’ju ndihmojë të arrini burimin e presionit.

Gjeni kohë për t’u kujdesur për veten

Kur jeni të zënë me blerje, gatime dhe festime, mund të ndiheni sikur nuk ka më kohë për t’u kujdesur për veten. Por, duke e bërë mirëqenien tuaj një prioritet mund të ndihmojë në reduktimin e efekteve të stresit.

“Kujdesi për veten është thelbësor! Bëni një listë të aktiviteteve qetësuese para kohe që ju japin pushimin e nevojshëm që ju nevojitet mes gjithë kaosit të festave”, – thotë Dr. Klatt.

Praktikimi i mirënjohjes mund të jetë një strategji veçanërisht e dobishme për reduktimin e stresit. Sipas UC Davis, praktikimi i mirënjohjes mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kortizolit të hormonit të stresit me 23%. Për më tepër, mbajtja e një ditari mirënjohjeje për dy javë është treguar se redukton stresin e perceptuar me 28%.

“Fokusohuni në atë për të cilën jeni mirënjohës dhe angazhoni familjen tuaj në një ushtrim që inkurajon të gjithë të pranojnë atë që janë mirënjohës për këtë sezon festash. Do të ndryshojë fokusin e të gjithëve nga mungesa në prosperitet, pavarësisht inventarit të ulët”, – shpjegon Dr. Saad.

Ushtrimet e ndërgjegjes, të tilla si meditimi, mund të jenë një mënyrë tjetër për të reduktuar ndikimin e stresit nga blerjet e festave. Mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e gjumit, në rritjen e vëmendjes dhe në uljen e ezaurimit, të gjitha këto mund të kenë një përfitim pozitiv në nivelet tuaja të stresit.

Mënyra të tjera për të luftuar stresin gjatë festave përfshijnë:

  • Të ushtroheni rregullisht;
  • Pushimi adekuat;
  • Ngrënia e ushqimeve me vlera ushqyese;
  • Shmangia e alkoolit të tepërt;
  • Gjeni kohë për gjërat që ju pëlqejnë;
  • Lidhja me të dashurit dhe anëtarët e komunitetit;
  • Kërkimi i ndihmës profesionale nga një terapist.

Përqafoni përvojat në vend të gjërave

Duke pasur parasysh çmimet më të larta, mungesat e produkteve dhe sfidat e tjera të festave të këtij viti, përqafimi i traditave jomaterialiste të festave mund të krijojë një sezon festiv më pak stresues dhe në fund të fundit më kuptimplotë.

“Traditat jomaterialiste të festave nuk do të jenë kurrë të mangëta,” thotë Julian Lagoy, MD, një psikiatër me Mindpath Health. “Të dashurit do të kuptojnë se ju i doni ata dhe kjo dashuri nuk do të varet nga marrja e një dhuratë materiale”.

Nëse dëshironi të dhuroni diçka të veçantë për të dashurit, merrni parasysh t’i bëni dhuratat, në vend që t’i blini ato, shton Dr. Lagoy. (Në fund të fundit, hulumtimi ka vërtetuar se është mendimi që ka rëndësi!)

Dr. Saad rekomandon të përdorni pikat tuaja të forta personale kur gjeni një dhuratë të menduar që nuk mund ta blini në një dyqan.

“A ju pëlqen të thurni? A ju pëlqen të transformoni? Jeni specialist i mediave sociale? Së fundi, fokusimi në përvojat argëtuese të lidhjes gjatë festave mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e tensionit rreth dhënies së dhuratave këtë vit. Dr. Klatt rekomandon gatimin dhe ndarjen e recetave të festave me fëmijët në familjen tuaj, ose të bëni vepra të mira së bashku.

“Lidhuni me familjen tuaj duke festuar së bashku, duke shkuar për të vizituar Babagjyshin, ose duke parë dritat e festave. Kujtojuni fëmijëve se Krishtlindjet nuk kanë të bëjnë vetëm me dhënien e dhuratave, por një kohë të veçantë për të kaluar së bashku si familje”, thotë ajo.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X