loading

Si të trajtoni sëmundjen e gjashtë tek foshnjat?

0 0

 

Nga të gjitha sëmundjet ekzantematike të lëkurës, sëmundja e gjashtë është një nga më pak të njohurat. Por kjo nuk do të thotë se duhet të nënvlerësohet: megjithëse nuk është e rrezikshme, në të vërtetë, është e mundimshme për foshnjën. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dini se çfarë është dhe si ta trajtoni si duhet.

Sëmundjet ekzantematike

Sëmundja e gjashtë është një nga shtatë sëmundjet ekzantematike, që janë infeksione të karakterizuara nga një skuqje e lëkurës, e ashtuquajtura “ekzantema” dhe nga simptoma të tjera të tilla si shkarkimi i hundëve, temperatura ose kollitja. Nëse në javët e para të jetës foshnja, në sajë të antitrupave të marra nëpërmjet placentës, pothuajse gjithnjë arrin të shpëtojë nga rreziku, që nga muaji i gjashtë i jetës është veçanërisht i prekshëm ndaj këtyre çrregullimeve.

Transmetohet nga pështyma

Sëmundja e gjashtë është një çrregullim i shpeshtë tek fëmijët e moshës ndërmjet gjashtë muaj dhe dy vjeç. Ajo shkaktohet nga virusi HHV-6 ose HBLV, që i përket familjes së virusit Herpes, i cili transmetohet përmes pështymës dhe mukusit.

Manifestohet me temperaturë të lartë

Sëmundja e gjashtë ka një inkubacion prej rreth dhjetë ditësh, gjatë të cilit fëmija nuk ka simptoma. Pas kësaj kohe, manifestimet e para shfaqen: temeperaturë e lartë, skuqje dhe dhimbje në fyt, ënjtje e gjëndrave në qafë. Pas pak ditësh, papritmas, shfaqen shenjat e para në lëkurë, me një ngjyrë të zbehtë rozë karakteristike: ato përhapen në të gjithë trupin, duke shpëtuar vetëm duart, këmbët dhe fytyra. Kjo fazë zgjat disa ditë dhe nuk shkakton kruajtje.

Si të ndërhyhet

Simptomat dhe shqetësimet bëjnë regres dhe zhduken spontanisht për disa ditë. Pediatrit ndoshta mund të këshillojnë përdorimin e paracetamolit për të mbajtur rritjen e temperaturës së foshnjës nën kontroll. Në prani të konvulsioneve është e këshillueshme që menjëherë të informoni pediatrin ose të shkoni në urgjencë.

Fëmija mund të transmetojë sëmundjen e gjashtë nga tri ditë para fillimit të temperaturës deri në dy ditë pas fillimit të pikave karakteristike të lëkurës.

Lexo edhe: E nxjerrin jashte nga avioni sepse vuante nga nje semundje e lekures

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Vitamina B: A duhet t’ju...

Është mbi të gjitha vitamina B që favorizon zhvillimin e plotë të organizmit: ushqyes që trupi i njeriut nuk është në gjendje ta sintetizojë në mënyrë autonome dhe që duhet...

Del aplikacioni që zbulon nëse...

Një studim i ri, i botuar në Medicine Translational Medicine, tregon se kjo lloj teknologjie me përdoruesin mund të jetë pothuajse aq e saktë sa testet në zyrën e mjekut...

A është mirë të stërviteni...

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini alkool? Gjëja e parë është se kur pini alkool, ju po nisni një sërë ndryshimesh fiziologjike. Pasi të kapërceni alkoolin, ai shkon në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X