X

Kryesore

Si te trajtojme parazitet e zorreve?

Për të eliminuar parazitët e zorrëve duhet të eleminoni sheqernat, alkoolin, produktet e qumështit dhe të reduktoni konsumin e hidrateve të karbonit të rafinuar. Parazitët e zorrëve janë shumë më të zakonshëm sesa ne mendojmë dhe gjithashtu janë të vështirë për tu diagnostikuar, sepse simptomat që ato paraqesin mund të ngatërrohen p.sh. me oreksin e tepërt, lodhjen ose ankthin.

Ata janë gjithashtu të lidhur me disa sëmundje neurologjike, prandaj ne duhet t’i njohim dhe më pas t’i parandalojmë.  Ja disa nga simptomat më të zakonshme të parazitëve, përfshirë më të njohurit Candida, si dhe ushqimet e dobishme për t’i trajtuar ato në mënyrë të natyrshme.

Simptomat më të zakonshme

Çrregullime në ushqim (mungesë ose oreks i tepërt);

Sytë e fryrë;

Ankth dhe nervozizëm;

Kruajtje të syve dhe në zonën anale;

Shpërqëndrim në shkollë;

Çrregullime të zorrëve (kapsllëk, diarre);

Pagjumësi;

Lodhje;

Dhimbje koke;

Disa sëmundje si epilepsi, autizmi ose alzheimer mund të shoqërohen me praninë e parazitëve.

Ushqimi anti-parazit

Për të eliminuar parazitët është e nevojshme të ndiqni një dietë të rreptë pasi parazitët ushqehen me ushqime të caktuara.

Duhet të shmangni;

Sheqerin dhe ushqimet me sheqer;

Alkool;

Qumështin dhe derivatet e tij;

Reduktimin e konsumit të karbohidrateve të rafinuara (oriz të bardhë, makarona).

Hudhra

Hudhra është një ushqim mjekësor që punon si një antibiotik natyral dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të shumta.  Gjithashtu në rastin e parazitëve është shumë efektive. Problemi i vetëm është aroma që disa njerëz nuk e durojnë dot.  Për ata që nuk e kanë këtë problem, mund të hahet e papërpunuar në mëngjes.

Farat e kungullit

Farat e kungullit janë një nga ushqimet më të fuqishme për të parandaluar dhe eliminuar parazitët. Duhet t’i konsumoni ato të papërpunuara.

Vaj esencial

Vaji esencial efektiv për të eliminuar parazitët është ai me rigon. Por ju duhet të specifikoni përdorimin e tij në momentin që e blini, përndryshe mund të jetë toksik. Merreni një herë në ditë.

Flora e zorrëve

Parazitët e zorrëve ndryshojnë florën dhe zakonisht shumohen vetëm kur ndryshohet. Për këtë arsye është e përshtatshme të merren probiotikë për ripopullimin dhe restaurimin e florës intestinale, parandalimin dhe luftimin e parazitëve.

Ekstrakti i farës së qipros

Nga disa studime është treguar se ky ekstrakt është i aftë të bllokojë ose pengojë rritjen e një numri të madh të baktereve, kërpudhave, viruseve dhe parazitëve potencialisht të rrezikshëm. Për më tepër është shumë e pasur me vitaminë C.

Shurup ne  shtëpi

Zieni kungullin në dy litra ujë, shtoni hudhër dhe lëreni për dy orë. Në fund shtoni mjaltë dhe çdo gjë është gati. Përdorni dy lugë çdo mëngjes. Nëse ndonjë anëtar i familjes ka parazitë, ka mundësi që të ketë infektuar anëtarë të tjerë, prandaj të gjithë duhet të sigurojnë eliminimin e parazitëve.

Lexo edhe: Si te parandalojme parazitet intestinale tek femija

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide e pergjithshme
Urinimi i shpeshte
Urinimi i shpeshte

Urinimi i shpeshtë është një gjendje patologjike e karakterizuar nga një rritje e përkohshme ose e përhershme e numrit të...

Close