Si të trajtojmë ekzemat e duarve?

0 0

Duart janë zona më e shpeshtë e krijimit të ekzemave si në dimër ashtu edhe në verë, për shkak të kontaktit me ajrin e thatë gjatë dimrit ose në ditët e nxehta të verës. Ato mund të jenë të dhimbshme e të shkaktojnë kruajtje.

Disa mënyra si të trajtoni këto të çarat e duarve:

Mos i lani shumë shpesh

Sa herë që i lani duart ju hiqni prej tyre lëndët që prodhon vetë lëkura për t’u mbrojtur. Kështu është mirë që t’i lani duart vetëm kur është e nevojshme, si për shembull pas përdorimit të tualetit.

Zgjidhni me kujdes sapunin

Përpiquni që përmbajtja e sapunit që përdorni të jetë sa më e butë dhe bimore në mënyrë që të mos shkaktojë probleme në lëkurën tuaj të ndjeshme.

Mbani dorashka

Kur bëni punë shtëpie mbani dorashka pambuku, sidomos kur pastroni me detergjentë që përmbajnë kimikate. Megjithatë, mos i mbani për shumë gjatë sepse mund të shkaktojnë djersitje, e cila do të acarojë ekzemat.

Mos qëndroni gjatë në dush

Uji i nxehtë nuk i bën shumë mirë duarve të çara. Këshillohet që të bëhet dush çdo ditë, por të mos qëndroni gjatë.

Nëse  të çarat e duarve përkeqësohen shumë, mbajini në ujë të vakët për 5 minuta, më pas thajini dhe mbani dorashka për pak minuta të tjera. Bëjeni këtë dy herë në ditë.

Lexo edhe: Levizja e duarve, nje stimul per kreativitetin e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X