Si te stimulojme levizjet e femijes ne barkun e nenes?

0 0

Ndërsa fëmija është brenda barkut tuaj, është në gjendje të marrë stimuj nga jashtë duke qënë në gjendje gjithashtu edhe t’ju përgjigjet. Përpiquni të viheni në kontakt me të duke e stimuluar. Ja cilat janë mënyrat që mund ta bëni këtë:

  • “Gjuajeni” lehtë barkun dhe më pas prisni të reagojë. Nëse e bën e komplimentoni në mënyrë që të mësojë ta ribëjë.
  • I vendosni të dëgjojë muzikë me anën e kufjeve. Do të shikoni si do të fillojë të lëvizë dhe të “kërcejë”.
  • I flisni dhe i këndoni fëmijës. Atij i pëlqen zëri juaj dhe e njeh atë, kështu që mund t’i lexoni një përrallë apo t’i këndoni një ninullë. Të njëjtën gjë mund ta bëjë edhe babai i ardhshëm. Do të shikoni si fëmija do të reagojë ndryshe ndaj zërit të tij.
  • Për të hyrë në kontakt me lëvizjet e fëmijës duhet të shtriheni në një vend të qetë dhe të shikoni barkun. I komunikoni dashurinë tuaj me mendje dhe më pas vëreni si ai do të përgjigjet ndaj stimulit.
  • Bëni not. Ndjesia e të qënit më e lehtë, të cilën e ofron uji, është shumë e pëlqyeshme për fëmijën.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X