Si të shmangni një lindje të asistuar  me forceps ose me thithje me vakum?

0 1

Rreth 1 në 8 gra lindin me ndihmën e secilit instrument. Ka hapa që mund të ndërmerrni për të shmangur nevojën për ndihmë gjatë lindjes së fëmijës suaj. Pse dëshironi të shmangni një lindje të asistuar? Ju keni më shumë gjasa të keni trauma të rëndësishme perineale dhe probleme të dyshemesë pelvike. Gjithashtu nuk është përvoja më e këndshme për fëmijën.

Kolegji Mbretëror i Obstetërve dhe Gjinekologëve (RCOG) pajtohet se ka gjëra që mund të bëhen për ta shmangur atë.

  1. Qëndroni aktive. Të qenit e lirë për të lëvizur gjatë lindjes ju lejon të gjeni pozicione që ju ndihmojnë më së miri për të përballuar kontraktimet. Fëmija juaj është në gjendje të gjejë pozicionin më të mirë në lindje dhe graviteti mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të zbresë kur ju jeni në një pozicion të duhur.
  2. Shmangni epidural. Është e dokumentuar mirë se ato rrisin rrezikun e lindjeve të asistuara. Nëse vendosni të bëni një të tillë, flisni me anestezistin për të pasur një dozë më të ulët që ju lejon të lëvizni në pozicione të ndryshme në shtrat. Të shtrihesh në të majtë është shumë më mirë sesa të jesh në shpinë.
  3. Mbështetja e vazhdueshme e lindjes nga dikush të cilit i besoni. Një mami, ose një partner tjetër i lindjes që është në gjendje t’ju mbështesë me të gjitha zgjedhjet tuaja të lindjes do t’ju ndihmojë masivisht.
  4. Pse nxitoni për të shtyrë? Ky mesazh është edhe për mamitë në sallën e lindjes! Nëse gjithçka është mirë me nënën dhe fëmijën, pse duhet t’i udhëzojmë që të fillojnë të shtyjnë vetëm sepse qafa e mitrës është zgjeruar plotësisht? Nëse nuk ka nevojë për të shtyrë, ose ka një epidural të fortë, ose koka nuk ka zbritur në legen aq larg sa të shkaktojë refleksin e uljes, prisni pak, ndryshoni pozicion dhe pa dyshim se bebi do të vijë!

Herë pas here, pavarësisht nga të gjitha këto, ndihma mund të jetë ende e nevojshme për të lindur. Ju duhet të jeni në gjendje të vendosni se si dëshironi të jeni. Të gjitha opsionet, përfshirë operacionin cezarian, mund të diskutohen me mjekun obstetër në atë kohë.


  1. referencia de Binance

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtatë gjërat që ndoshta nuk...

Janë disa gjëra të njohura që ndodhin gjatë lindjes, si kontraktimet, dhimbjet dhe shpesh një epidural. Megjithatë, ka edhe disa ngjarje të tjera që mund të ndodhin që mund t'ju...

A shkakton autizëm epidurali i...

A ka ndonjë lidhje midis autizmit tek fëmijët dhe epiduralit? Fakti që gruaja shtatzënë i nënshtrohet analgjezisë epidurale gjatë lindjes nuk e ekspozon në asnjë mënyrë fëmijën e palindur të...

5 shenja që tregojnë se...

Shpesh mund të ndodhë që gratë në tremujorin e tretë të mendojnë se ka ardhur momenti i lindjes, për shkak të sinjaleve të ndryshme që jep trupi. Më poshtë keni...

A po humbasin gratë aftësinë...

Por, sa herë që flasim për këtë, një nga temat që vazhdojmë të rishikojmë është metoda e lindjes që një grua zgjedh të ketë. Ndërsa disa zgjedhin të shprehin mendimin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X