Si të shmangim stresin gjatë pushimeve me pesë hapa?

0 0

Kur nisemi për pushime, nga vetë fjala dëshirojmë të qetësohemi e të shkëputemi nga stresi i përditshëm. Megjithatë, pavarësisht dëshirës së madhe për qetësi, vetë pushimet mund të na kthehen në një përvojë stresuese.

Si ta shmangin këtë?

  1. Vendosni synime të qarta për sezonin

Si janë pushimet tuaja ideale? Vizualizojini në mendjen tuaj . Nëse duam pushime me sa më pak stres, hapi i parë që duhet të bëjmë është të vendosim qëllimet se çfarë lloj pushimesh na duhen.

Katër hapat e ardhshëm mund të na ndihmojnë si të veprojmë për ta bërë realitet qëllimin e një sezoni të qetë pushimesh.

  1. Zvogëloni prirjet perfeksioniste

Tendencat perfeksioniste mund të jenë brutale në një sezon me kaq shumë përgjegjësi, ngjarje, dhurata dhe mundësi pritjeje. Ulni pritshmëritë duke u përqendruar në qëllimin e pushimit.

    3. Planifikoni herët dhe në mënyrë efektive

Planifikimi paraprakisht është një mënyrë tepër e dobishme për të shmangur stresin në pushime. Planifikoni buxhetin tuaj, vendin ku do shkoni, aktivtetet familajre etj.

  1. Jepini prioritet kujdesit për veten

Me kaq shumë gjëra gjatë pushimeve, është e lehtë të heqësh dorë nga kujdesi për veten. Sidoqoftë, ato praktika që ju jain paqe të brendshme, e për rrjedhorë ndikojnë mirë tek gjithë familja, duhet t’i vazhdoni edhe gjatë pushimeve.

  1. Meditoni për të lehtësuar stresin e pushimeve

Edhe me gjithë qëllimin dhe planifikimin efektiv në botë, ne ende do të përballemi me momente stresuese gjatë gjithë sezonit të festave. Përdorni teknika si frymëmarrja e thellë për të lehtësuar stresin në moment dhe për të gjetur qetësinë tuaj të brendshme.

Lexo edhe: Si t’i kthehemi jetes se perditshme nga pushimet pa stres


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ekspozimi i fëmijëve në diell:...

Mbrojtja e fëmijëve nga dielli, është gjithmonë e domosdoshme, madje mund të përcaktohet si një urdhër, por nuk është e detyrueshme për foshnjat në plazh të paktën deri në gjashtë...

Ja pse duhet të lexoni...

Leximi i etiketës është thelbësor kur blini produkte kozmetike, veçanërisht kur bëhet fjalë për kremrat e diellit, që në SHBA konsiderohen ilaçe për veprimin e tyre për të mbrojtur shëndetin....

Si të kujdesemi për fëmijën...

Astma alergjike, dermatiti atopik dhe diabeti janë ndër sëmundjet më të shpeshta kronike tek fëmijët të cilët, gjatë muajve të verës, kanë nevojë për vëmendje të veçantë për pushimet në...

Të udhëtosh në gusht: përfitimet...

Në fakt, në ketë kohë, shumica prej nesh largohen me pushime, kështu që njerezit vendosin të “stakojnë mendjen”. Sigurisht të udhetosh në këtë periudhë të vitit ka argumenta pro dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X