Si të shmang goditjet e dhimbshme të fëmijës në brinjë?

0 1

Ndërkohë që ndjesia e lëvizjes së fëmijës suaj është emocionuese, mund të jetë gjithashtu e dhimbshme dhe bezdisëse, veçanërisht nëse vazhdon të shkelmojë një vend të caktuar.

Për fat të mirë, ka shumë teknika që mund të përpiqeni ta inkurajoni atë të largohet nga brinjët tuaja:

  • Përshtatuni me pozicionin e gjurit në gjoks. Filloni me katër gjymtyrët, pastaj ulni kokën, shpatullat dhe gjoksin drejt dyshemesë dhe ngrini pjesën e poshtme në ajër. Kjo mund të ndihmojë të shmangni goditjet e fëmijës në brinjë.
  • Ushtroni presion të butë. Shtypja butësisht nën brinjën tuaj mund ta inkurajojë fëmijën tuaj të lëvizë. Nëse jeni duke përjetuar më shumë siklet drejt anës tuaj të majtë, mund të provoni gjithashtu të shtriheni në të majtë.
  • Hani ushqime të vogla. Sasi të vogla të ushqimit mund të jenë më komode për ju.
  • Provoni disa stërvitje të lehta. Disa gra e gjejnë veten të qetësuar nëse praktikojnë notin, jogën e të tjera sporte të lehta gjatë shtatzanisë.

Nëse dhimbjet bëhen shumë shqetësuese, konsultohuni me mjekun.

Lexo edhe: Levizjet e forta te fetusit, te qellimshme dhe tregues i shendetit te mire


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X