Si të stërvitemi për të rikthyer nuhatjen pas Covid 19?

0 0

Ndër simptomat më të zakonshme të Covid-19 sigurisht që është humbja e nuhatjes, e quajtur mosfunksionim i nuhatjes, një shqetësim që shpesh vazhdon edhe pasi kaloni sëmundjen, duke u bërë një problem real. Në shumicën e rasteve, megjithatë, një stërvitje e thjeshtë është e mjaftueshme për t’u kthyer për të vlerësuar parfumet dhe aromat dhe për të rimarrë kontrollin e plotë të nuhatjes tuaj. Kjo u zbulua nga një studim i kryer nga Universiteti i Anglia Lindore në Norwich dhe botuar në Forumin Ndërkombëtar të Alergjisë & ​​Rhinologynon.

Humbja e nuhatjes, e cila mund të prekë të gjithë anëtarët e familjes, ka çuar në një rritje të lartë të kërkesës për trajtime për ta trajtuar atë. Ndër mjetet shtëpiake më të përdorura për të hequr qafe këtë bashkëjetesë të bezdisshme të detyruar janë kortikosteroidet sistemike, të përdorura normalisht për të trajtuar inflamacionin e hundës, veshëve dhe fytit. Por, siç zbulohet nga studiuesit britanikë, ka të paktën tri arsye të mira për të mos i përdorur këtyre anti-inflamatorë.

3 arsye për të mos përdorur anti-inflamatorë

Arsyeja e parë është se provat që mbështesin dobinë dhe efikasitetin e kortikosteroideve për të rikuperuar ndjenjën e nuhatjes janë akoma të dobëta. Së dyti, numri i pacientëve që rikuperojnë spontanisht nuhatjen e tyre të kompromentuar nga Covid-19 është shumë i lartë. Pa harruar se – dhe kjo është arsyeja e tretë e rëndësishme – kortikosteroidet kanë kundërindikacione të ndryshme dhe madje efekte anësore serioze në shëndetin e përgjithshëm.

Ilaçi i parë i sugjeruar nga studiuesit është një trajnim i thjeshtë i përditshëm i nuhatjes. Një ilaç absolutisht pa kundërindikacione. Në praktikë, për të trajtuar humbjen e bezdisshme të nuhatjes së diktuar nga Covid-19, ekspertët rekomandojnë nuhatjen të paktën katër lloje të ndryshme të erërave dy herë në ditë. Në fillim do të duket se nuk ndjeni asgjë, por me kalimin e kohës, aromat do të fillojnë të njihen. Duhet shumë durim dhe… stërvitje. Gjithashtu sepse, sipas të dhënave të mbledhura nga studiuesit, pothuajse të gjithë pacientët rimarrin aftësinë e tyre për të perceptuar aromat brenda gjashtë muajve në mënyrë të pavarur.

Studimi zbuloi se si, pasi u shëruan nga Covid-19, 63% e pacientëve rikuperojnë ndjenjën e aromës në 5 javë, 54-79% në dy muaj, 86% në tre muaj dhe 95% në gjashtë muaj.

Lexo edhe: Çfarë tregon shqisa e nuhatjes për shëndetin?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Rrezet e diellit dhe plazhi...

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X