Si të stërvitemi për të rikthyer nuhatjen pas Covid 19?

0 0

Ndër simptomat më të zakonshme të Covid-19 sigurisht që është humbja e nuhatjes, e quajtur mosfunksionim i nuhatjes, një shqetësim që shpesh vazhdon edhe pasi kaloni sëmundjen, duke u bërë një problem real. Në shumicën e rasteve, megjithatë, një stërvitje e thjeshtë është e mjaftueshme për t’u kthyer për të vlerësuar parfumet dhe aromat dhe për të rimarrë kontrollin e plotë të nuhatjes tuaj. Kjo u zbulua nga një studim i kryer nga Universiteti i Anglia Lindore në Norwich dhe botuar në Forumin Ndërkombëtar të Alergjisë & ​​Rhinologynon.

Humbja e nuhatjes, e cila mund të prekë të gjithë anëtarët e familjes, ka çuar në një rritje të lartë të kërkesës për trajtime për ta trajtuar atë. Ndër mjetet shtëpiake më të përdorura për të hequr qafe këtë bashkëjetesë të bezdisshme të detyruar janë kortikosteroidet sistemike, të përdorura normalisht për të trajtuar inflamacionin e hundës, veshëve dhe fytit. Por, siç zbulohet nga studiuesit britanikë, ka të paktën tri arsye të mira për të mos i përdorur këtyre anti-inflamatorë.

3 arsye për të mos përdorur anti-inflamatorë

Arsyeja e parë është se provat që mbështesin dobinë dhe efikasitetin e kortikosteroideve për të rikuperuar ndjenjën e nuhatjes janë akoma të dobëta. Së dyti, numri i pacientëve që rikuperojnë spontanisht nuhatjen e tyre të kompromentuar nga Covid-19 është shumë i lartë. Pa harruar se – dhe kjo është arsyeja e tretë e rëndësishme – kortikosteroidet kanë kundërindikacione të ndryshme dhe madje efekte anësore serioze në shëndetin e përgjithshëm.

Ilaçi i parë i sugjeruar nga studiuesit është një trajnim i thjeshtë i përditshëm i nuhatjes. Një ilaç absolutisht pa kundërindikacione. Në praktikë, për të trajtuar humbjen e bezdisshme të nuhatjes së diktuar nga Covid-19, ekspertët rekomandojnë nuhatjen të paktën katër lloje të ndryshme të erërave dy herë në ditë. Në fillim do të duket se nuk ndjeni asgjë, por me kalimin e kohës, aromat do të fillojnë të njihen. Duhet shumë durim dhe… stërvitje. Gjithashtu sepse, sipas të dhënave të mbledhura nga studiuesit, pothuajse të gjithë pacientët rimarrin aftësinë e tyre për të perceptuar aromat brenda gjashtë muajve në mënyrë të pavarur.

Studimi zbuloi se si, pasi u shëruan nga Covid-19, 63% e pacientëve rikuperojnë ndjenjën e aromës në 5 javë, 54-79% në dy muaj, 86% në tre muaj dhe 95% në gjashtë muaj.

Lexo edhe: Çfarë tregon shqisa e nuhatjes për shëndetin?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X