Si të përgatisni fëmijën për rikthimin në kopsht ose shkollë?

0 0

Para se ta dërgoni fëmijën tuaj në çerdhe, kopshti ose shkollë, praktikoni mbajtjen e maskave, përshëndetjen e miqve pa u prekur dhe të lani duart shpesh. Dhe bëhuni gati të flisni për gjërat që kanë ndryshuar dhe të mbështesni fëmijën tuaj emocionalisht.

Ndërsa fëmijët kthehen në kopshte e shkolla, ata do të gjejnë masa paraprake të reja për të parandaluar përhapjen e koronavirusit (COVID-19). Masat e sigurisë janë të domosdoshme, por ato mund të duan kohë për fëmijët e vegjël që të përqafohen. Ndihmoni fëmijën tuaj të përshtatet me “normalitetin e ri” me këto këshilla:

Flisni për ndryshime

Kur fëmija juaj shkon në kopsht ose shkollë, njerëzit mund të mbajnë maska, të ulen më larg njëri-tjetrit, të bëjnë aktivitete në grupe më të vogla dhe të kalojnë më shumë kohë jashtë. Bisedoni me administratorët për të qartësuar se çfarë ndryshimesh mund të prisni. Pastaj kaloni kohë duke diskutuar për ndryshimet me fëmijën tuaj. Filloni duke shpjeguar se këto rregullime janë bërë për të mbrojtur shëndetin e të gjithëve. Siguroni fëmijën tuaj që të gjithë janë duke u përpjekur së bashku për të qëndruar të gjithë të sigurt.

Fëmijëve të vegjël mund t’u duket e sikletshme maska. Shpjegojini se ato mbahen për të mbrojtur shendetin dhe duhet mbuluar goja bashkë me hundën. Maskat  gjithashtu mund të krijojnë vështirësi në të kuptuarit të mimikave e shprehive të fytyrës. Kështu, ndihmojeni fëmijën të aftësohet më shumë në kontaktin me sy.

Fëmijëve mund t’u kërkohet të mos prekin fizikisht njëri-tjetrin. Kjo mund të jetë e vështirë, sepse prirja natyrore e  fëmijëve mund të jetë të përqafojnë miqtë e tyre.

Praktikoni rutinat e higjenës

Fëmijët duhet të lajnë duart më shpesh e më gjatë, kështu që mund t’i ndihmoni ata me praktika të thjeshta si të kënduarit të një kënge gjatë kohës së larjes së duarve. Është shumë e rëndësishme të krijoni rutina të këtyre aktiviteteve, ku të përfshihet e gjithë familja.

Ndjesitë

Të jetosh përmes një pandemie është e vështirë. Ndihmoni fëmijën tuaj duke e pyetur si ndihet për shkak të këtyre ndryshimeve. Shpjegojini pse po kthehet në kopsht ose shkollë. Kujtoni fëmijën tuaj që kjo do të thotë më shumë shanse për të luajtur me miqtë dhe për të parë mësuesit. Kur fëmija juaj të kthehet në kopsht ose shkollë, përgatituni për disa ndjenja të forta. Fëmija juaj mund të ndjehet i ngacmuar, nervoz, i lumtur, i trishtuar – mbase të gjitha menjëherë! Nëse fëmija juaj nuk është në gjendje të shprehë ndjenjat me fjalë, kirjoni mundësinë për të luajtur shkollash në shtëpi. Mbi të gjitha bëjani të ditur që të gjitha ndjesitë janë normale.

Lexo edhe:  Si t’u flasim fëmijëve për koronavirusin, këshilla nga Save the Children dhe psikologia Lorela Garuli


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të ndihmojmë viktimat e...

Nëse dyshoni se të njohur ose të afërm tuaj janë viktimë e dhunës në familje, duhet t'i ndihmoni dhe t'u gjendeni. Kjo është një çështje delikate ndaj dhe mënyrë që...

Fëmijët në komunitet, sa të...

Vitet e fundit, gjithë sferat dhe aspektet e jetës sonë kanë ndryshuar me ritme të shpejta, e bashkë me to edhe koncepti i sigurisë së fëmijëve. Dikur fëmijët rriteshin në...

Vdes 13-vjeçari në Lushnjë, shkak...

Një ngjarje me fund tragjik ka ndodhur ditën e djeshme, për një familje në Lushnje, ku një 13-vjeçar humbi jetën duke u vetëvarur me një spango në qafë. Vogëlushi u...

Ngjarja makabre e vrasjes së...

Një ngjarje shumë e rëndë, makabre, ka ndodhur pasditen e djeshme në Fier, ku një 38-vjeçar ka rrëmbyer fëmijën e fqinjit, e ka vrarë dhe e ka groposur në shtëpinë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X