loading

Si të përgatisim kek me banane

0 0

Çfarë ju nevojitet:

Për pjesën që do të piqet

 • 125 gramë gjalpë;
 • 40 gramë sheqer pluhur;
 • 280 gramë miell të thjeshtë;
 • 1 vezë.

Për mbushjen

 • 5 banane;
 • 60 gramë sheqer kaf;
 • 60 gramë gjalpë i shkrirë;
 • 40 gramë miell;
 • 4 vezë;
 • 200ml qumësht;
 • disa copa bajame.

Përgatitja e kekut me banane

Për pjesën që do të piqet

 1. Përzieni fillimisht gjalpin me sheqerin pluhur, më pas shtoni vezët.
 2. Shtoni miellin dhe përziejini butësisht derisa të formohet brumi i butë.
 3. Shtrojeni në një tigan me fund të gjerë dhe piqeni në 180 °C për rreth 10 minuta dhe më pas lëreni të ftohet.

Mbushja

 1. Përzieni të gjithë përbërësit dhe lërini mënjanë.
 2. Mbi pjesën që poqët shtoni bananet e prera, dhe hidhni përzierjen, copëtoni sipër bajamet dhe piqeni sërish në 160°C për rreth 50 minuta ose derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.
 3. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht para prerjes.

Lexo edhe: Kek me molle


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kek sipas Ledias

Përbërësit ⦁ Miell – 2 gota uji; ⦁ Sheqer – 1 gotë uji; ⦁ Vezë 3-4 kokrra; ⦁ Sodë një majë luge kafeje; ⦁ Kos- 3 filxhanë kafeje; ⦁ Gjalpë- 1 filxhan kafeje; ⦁ Vaji- 1 filxhan...

Si të përgatisim trileçe në...

Trileçja ka pikërisht këtë emër sepse përbëhet nga tri lloje qumështi: qumësht i kondensuar, qumësht i avulluar dhe krem i trashë. Përbërësit: Për brumin: 6 vezë; 300 g sheqer; 1...

Si të bëni në shtëpi...

Përbërësit 1 pako (140 gramë) me puding të çastit me aromë vanilje; 2 gota qumësht të ftohtë; 1 bidon (0.5 litra) me qumësht të ëmbël të kondesuar; 1 lugë gjelle...

Biskota për fëmijë me banane,...

Këto biskota të shkrifëta, të shijshme janë të lehta për t'u përgatitur dhe mund të përdorni vetëm disa përbërës bazë. Ju mund të përdorni çdo lloj gjalpi të frutave të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X