loading

Si të përgatisim humus me panxhar?

0 0

Humusi është një ushqim me shumë shije dhe vlera ushqyese dhe mund të përgatitet shumë thjesht. Nëse i jepni një ngjyrë të kuqerremtë është edhe më i bukur dhe i shëndetshëm.

Përbërësit

 • 2 lugë të vogla me hudhra;
 • Pak majdanoz;
 • ⅓ filxhan lëng limoni;
 • ⅔ filxhan tahini;
 • 1 lugë të vogël me kripë;
 • 8 panxharë të zier;
 • 2 kupa të vogla me qiqra;
 • 3 kube akulli;
 • ¼ filxhan vaj ulliri;
 • Fara susami;
 • Erëza të ndryshme të copëtuara.

Përgatitja

Me një blender përzieni hudhrën, majdanozin, lëngun e limonit, tahinin dhe kripën. Shtoni panxharin me qiqrat dhe vazhdoni t’i rrihni derisa të përftoni një pastë. Hidhni kubet e akullit, më pas dalëngadalë vajin e ullirit dhe përziejini derisa masa të jetë një përizerje e butë.

Në fund shtoni farat e susamit dhe erëzat.

Pjata është gati për t’u shërbyer.

Lexo edhe: Panxhari i kuq, 7 arsye pse duhet ta konsumojme

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X