loading

Si të përgatisim byrek me qumësht?

Byreku me qumesht eshte nje recete tradicionale shqiptare. Ja si ta pergatisni ate:
0 0

Byreku me qumësht është një nga ato receta shumë të dashura që mund të jemi mësuar të na i përgatisin gjyshet. Këtu keni një recetë të thjeshtë për ta përgatitur atë vetë në shtëpi.

Përbërësit

  • petë të pjekura
  • 750 ml qumësht
  • 200gr gjalpë
  • 5 kokrra vezë
  • kripë

Përgatitja

  1. Fillimisht ngroni furrën në 250 gradë Celsius. Ndërkohë, në një tenxhere të vogël shkrini gjalpin, derisa të fillojë të marrë pak ngjyrë. Në një enë qelqi rrihni vezët dhe shtoni qumësht e kripë.
  2. Lyeni një tepsi me gjalpë që të mos ngjisin petët dhe filloni t’i shtroni duke i spërkatur me gjalpë. Duke vazhduar të shtron ipetët e tjera hidhni edhe përzierien me gjalpë e qumësht. Përsërisni këtë proces për çdo dy petë të shtruara.
  3. Kur t’i mbaroni, shtypini të gjtiha petat me duar. Vendosni përreth 25 minuta në furrë dhe nxierreni kur të ketë marrë një ngjyrë kafe të çelët.

Lexo edhe: Byrek me domate dhe salmon

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si te gatuajme supe me...

Supa me brokoli, plot me energji dhe aftësi detoksifikuese. Provojeni dhe shikoni rezultatin. Përbërësit: 1 kokë brokoli; 1 qepë e kuqe; 5 thelpinj hudhër; 1 domate; Vaj ulliri; Kripë. Përgatitja:...

Si të përgatisim sallatë Cezar?

Për shkak të përbërësve të saj, sallata Cezar shërben jo vetëm si pjatë shoqëruese, por mund të zërë edhe një vakt kryesor. Ja receta për përgatitjen e saj: Përbërësit 6...

Si të bëni në shtëpi...

Përbërësit 1 pako (140 gramë) me puding të çastit me aromë vanilje; 2 gota qumësht të ftohtë; 1 bidon (0.5 litra) me qumësht të ëmbël të kondesuar; 1 lugë gjelle...

Si te gatuajme tave kosi?

Përbërësit për 4-5 persona 4-5 thela mish qingji (mund të përdoret edhe mish pule sipas preferencës); 1.5 kg kos të ëmbël; 3 lugë gjelle miell; 2 lugë gjelle oriz; 1...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X