Si te perdorim lavatricen ne menyre ekonomike?

0 0

Të gjithë e dimë se lavatriçja e ka të vështirë të pushojë ndërsa në shtëpi jetojnë fëmijë të vegjël, duke bërë që të rriten shpenzimet: uji, dritat, detergjentët… Mendohet se mesatarisht familja me  fëmijë të vegjël vendos rreth 6-8 lavatriçe në javë.

Atëherë si të përdorim lavatriçen pa harxhuar detergjent dhe energji?

Përsa i përket detergjentit ju këshillojmë që të përdorni sasinë e duhur dhe jo më shumë për rrobat personave të rritur, ndërsa përsa i përket veshjeve të fëmijës mund të përdorni sasi më të vogël detergjenti, gjë e cila është e vlefshme edhe për kujdesin e lëkurës së fëmijës. Mund të themi gjithashtu se heqja e njollave para se t’i fusni rrobat në lavatriçe do t’ju kërkojë një sasi më të vogël detergjenti. Për të larguar këto njolla mund të përdorni një përzierje me 3 pjesë ujë dhe 1 ujë të oksigjenuar (si alternativë mund të përdorni edhe uthullën e bardhë).

Nënat të cilat kanë filluar ushqyerjen e fëmijës me ushqime të ngurta këshillojmë të heqin njëherë njollat e ushqimeve nga veshjet para se t’i vendosin në lavatriçe. Nëse rrobat e bardha do të kenë më pak njolla mund të lahen edhe me më pak gradë si edhe më pak zbardhues. Përsa i përket zbutësit mund të përdorni një detergjent me sapun marsiglia, i cili nuk e kërkon përdorimin e zbutësit më pas.

Po produktet kundër smërçit?

Në këtë rast mund të hidhni në kutinë e detergjentit 100 ml uthull të bardhë që ka njëkohësisht edhe funksionin e zbutësit.

Po energjia?

Do t’ju këshillonim të vendosnit në punë lavatriçen natën si edhe ta përdorni në temperatura të ulëta. Kur keni mundësi e evitoni proçesin e paralarjes.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X